Ana Sayfa Yurt Göçmen evleri sakinleri protesto düzenledi

Göçmen evleri sakinleri protesto düzenledi

İskan projesi kapsamında yapılan göçmen evlerinde yıllardır yaşadıklarını söyleyen Hamitköy göçmen evleri sakinleri, evlerinin ellerinden alınmak istenmesine karşı bir eylem düzenledi.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 10:26
Göçmen evleri sakinleri protesto düzenledi

Haluk DOĞANDOR


Kıbrıs’ta 1963 hadiselerinden sonra can ve namuslarını korumak için evlerini terk ederek güvenli bölgelere yerleştirilen ve iskan projesi kapsamında yapılan göçmen evlerinde yıllardır yaşadıklarını söyleyen Hamitköy göçmen evleri sakinleri evlerinin ellerinden alınmak istenmesi karşı bir eylem düzenledi.

 

Evlerinin önünde dün öğleden sonra toplanan göçmen evleri sakinleri yazdıkları pankartlarla tepkilerini dile getirdi. “Vakıf malı değil alın teri”, “Tapularımızı istiyoruz”, “Vakıflar izle işgalciklerini”,“Yapmadığın evlerden elini çek”, “Kayıt altına değil bayrak altına gireriz” şeklinde pankartlar yazan göçmen evleri sakinleri, “Diğer göçmen evlerine nasıl tapuları verdilerse bizlerde hakkımız olan tapuları istiyoruz dedi”.

 

Star Kıbrıs’a konuşan göçmen evi sakinleri vakıflar Dairesi ve hükümete seslenerek “Artık bizlerle uğraşmayın” mesajı verdi.

 

Vatandaş ne dedi...


Ergün TÜRKERİ:


"1963 yılından beri Hamitköy’de ikamet etmekteyim. Ancak o zamanlar Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve bizim mücahitlerimizin yapmış olduğumuz bu iki odalı evlerde barınabildik ve bu günlere geldik. Şimdiki hükümet ise Vakıflar İdaresi kanalıyla bizleri bu evlerden atmak istiyor. Vakıflar İdaresi bizi kendi kayıtlarına almak için cüzzi bir miktar hikayesi uydurdu. Amaçları, imzalarımızı almak suretiyle bizi yasal kiracı yapmak istiyorlar. Ancak bu oyuna gelmeyeceğiz. Ben ve diğer arkadaşlarımız da olmak üzere biz kiracı değil ev sahibiyiz ve tapumuzu istiyoruz. Beni 45 yıl sonra oturduğum bu evden çıkarmak istiyorlar. Bu saatten sonra ben nereye gideyim. Vakıflar İdaresi Müdürü Sayın Kaymakamzade herhalde buranın geçmişini bilmiyor ki, bize “oralarda bizim paramızla oturuyorsunuz” diyor. Zahmet edip buranın bir geçmişini araştırsa gerçekleri öğrenecek."

 

Cansel BATURAL:


"Benim eşim göçmen çocuğudur. Bize burada işgalci sıfatını kullanıyorlar. Ben önce Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma, T.C Başbakanı Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Bize kimse işgalci diyemez. Biz bu ülkenin cefa çekmiş, savaşın sıkıntılarını yaşamış insanların çocuklarıyız. Bunca yıldan sonra buradan bizi atmaya hakları yok."

 

Vildan POYRAZOĞLU:


"Yıllardır oturduğumuz buranın tapularını almak ve bundan sonra da huzurla buralarda oturmak istiyoruz. Hele bir devletin üst makam müdürlerinin bizlere işgalci demesi onurumuzu kırıyor."

 

Cemile GÖZDAĞ:


"Bizde burada 25 yıldır oturuyoruz. Gençliğimiz burada geçti, bizlere tapu alma hakkını tanısınlar."

 

Rengin YALIZAT:


"Biz 45 yıldır tüm yaşantımızı burada geçirdik. Eşim ve ben gençliğimizi burada yaşadık. B u yaştan sonra bizi kapı dışarı mı edecekler. Yıllar yılı her seçime gidilirken bizlere, “Sizler savaş sonrası buralarda ömrünüzü geçirdiniz, seçimi kazanalım evlerinizin tapularını vereceğiz” deyip bizleri oyaladılar, bizlerin sırtından oy avcılığı yaptılar, yazıklar olsun. Ancak yıllarımızı verdiğimiz bu evlerden bizleri çıkarmaya kimsenin gücü yetmez. Diğer göçmen velerinin tapuları oturanlara nasıl verildiyse, bizde tapularımızı istiyoruz."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık