Ana Sayfa Yurt Gökçe Delice vuruldu

Gökçe Delice vuruldu

Avcılık işte böyle sürdürülemez oluyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 21:40
Gökçe Delice vuruldu

Mustafa GÜRSEL


Avcılığın toplumdaki sempati ve saygınlığı, her av gününden sonra biraz daha azalıyor ve avcılık, biraz daha sürdürülemez oluyor... Geçen pazar günü Dipkarpaz-Afendirga bölgesinde, nesli tehlikede olan “Gökçe Delice” (Northern/Hen  Harrier-Circus cyaneus) türü yırtıcı kuşu vurdular...


Yaralı kuşu, Cemil Gürsel ve Zeka Çorba isimli iki genç avcı buldu. Acı ve korku içindeki kuşa sahip çıkan gençler, onu aldı ve kırık kanadını ilaçlayıp sardı. Gençler aynı gün olayı sosyal medyada duyurdu.   KUŞKOR’dan Biyolog Damla Beton, anında konuyla ilgilendi. Gökçe Delice, tedavi ve rehabilitasyonu için Beton’a teslim edildi. Olaya çevreciler ve duyarlı vatandaşların yanında avcılar da büyük tepki gösterdi.


Yapılan yorumlarda, bu şekildeki avın doğaya büyük zarar verdiği, aynı zamanda avcılık kültürünü de çok olumsuz şekilde etkilediği vurgulandı. Avcılığın tamamen yasaklanması ve özel av çiftliklerine alınmasını savunanların yanında, eğitim-denetim-ceza temelinde çağdaş düzenleme yapılarak devamını ifade edenler oldu. Avcıların, yaptıkları işin saygınlığını korumak ve bu kültürü geliştirmekle yükümlü olduklarına da dikkat çekildi.


Avcılar ise, yasa ve etik dışı hareketlerin avcılığa zarar verdiğini belirterek, bu sorumsuz ve acımasız kişilerin avcı olmadıklarını vurguladı, genelleme yapılmamasını istedi.


Gökçe Delice ülkemizde sonbahar ve ilkbaharda görülüyor. Bu kuşların esas yaşam ve üreme alanları Amerika, Avrupa ve Asya’nın kuzeydeki soğuk bölgeleri.  Sonbaharda daha güney bölgelere iniyorlar. Baharda ise geri dönüyorlar. Gökçe Deliceler küçük kuşlar ve farelerle besleniyor.


İngiltere’deki “Kraliyet Kuş Koruma Kurumu” (RSPB), Gökçe Delice’nin Avrupa’daki statüsünü “Duyarlı -Doğada tükenme riski yüksek” olarak veriyor. RSPB’nin “Britanya ve Avrupa’nın Kuşları” isimli kitabının 101. sayfası, Gökçe Delice hakkında bilgiler içeriyor. Bu kuş, ülkemizde de koruma altında bulunuyor. Flora ve Fauna’nın Korunması Emirnamesi’nde adı var.


Bu kabul edilemez olay aynı zamanda bir hukuksuzluk örneği... Şöyle ki:  Birleşmiş Milletler Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, “hayvanların da yaşam önünde insanlar kadar eşit olduğuna ve nesillerini sürdürme hakkı bulunduğuna” dikkat çekiyor. Ayrıca, “hayvan haklarının da yasalar çerçevesinde insan hakları gibi korunması ve ilgili örgütlerin hükümet düzeyinde temsil edilmesi gerektiği” vurguluyor... Bu hukuk, şimdilik ülkemize çok uzak... İhtiyaçlar listemizde yok...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık