Ana Sayfa Mizah Google’ın hızına yetişilemiyor

Google’ın hızına yetişilemiyor

Bugün internette arama yapmak deyince çoğumuzun aklına Google geliyor. Hatta dilimizden “Google’a sormak” deyimi düşmüyor. Gmail, YouTube, Maps, Android, Blogger gibi çok sayıda hizmet sunan Google’ın çeviri programı Translate ise oldukça işleri kolaylaştırıyor.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 14:02
Google’ın hızına yetişilemiyor

Manşettv.com/ ÖZEL HABER

Günümüzde dil bilmemek sorun olmaktan çıktı. Bireyler günümüzde dünyadaki tüm gelişmeleri takip edebiliyor, hiçbir gelişmeden mahrum kalmıyor. Google’ın gün geçtikçe geliştirdiği çeviri programı ise 88 dilde arama yaparken, yarım saniye içerisinde 3 milyar siteyi tarıyor. Saniyede 6 milyar site tarama gücüne sahip olması Google'ı, rakipleri Yandex, Bing, Yahoo, Alexa, Altavista, Netscape, Hotbot, Dogpile ve Dmoz gibi güçlü rakipleri arasından sıyrılarak zirveye çıkmasına neden oluyor.

İşte bu kolaylıkları sağlayan arama devi Google, her yıl onlarca yeni girişime yatırım yapıyor. Google, 2013 yılının ilk çeyrek raporunda araştırma, geliştirme ve yeni girişimlere ayırabileceği 50 milyar dolarlık bir nakit haznesi olduğunu açıklamıştı.

Yeni girişimlere ve teknolojilere yatırım yapmaktan hiç çekinmeyen Google, etkin stratejileri ve büyüme hızı ile rakiplerini geride bırakmaktan çekinmiyor.

ARAMA MOTORLARININ TARİHİ VE İLK ARAMA MOTORU

İlk arama motoru 1990 yılında bir üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. İngilizce "archive" kelimesinden türemişti. Bu arama motoru insanların aradıkları dosyaları bulmaya çalışıyordu. Popüler olmaya başladığında Minnesota Üniversitesi'nden Mark P. McCahill, "www.archie.com"un karşısına 1991'de Veronica (Very Easy Rodent-Oriented Net-wide Index to Computerized Archives)'yı çıkardı. Çok geçmeden aynı amaçla Jughead (Jonzy's Universal Gopher Hierarchy Excavation And Display) de kuruldu. İkisi de Dosya aktarım iletişim kuralı çerçevesinde çalışıyordu.

Haziran 1993'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Matthew Gray, bir indeks adı oluşturmak için kullanılan ve "Wandex" adıyla anılan ilk internet butonunu üretti. Sonra Kasım 1993'te kurulan ve internet botu olmayan Aliweb arama motoru, web sitelerinin bilgilerini kullanarak oluşturulmuş ilk arama motoru oldu.

Aralık 1994'te web sayfalarını bulmak amacıyla kendi içerisinde dizin oluşturan ve tasarlanan sorgu programına arayüz ve bir web formu olarak kullanılabilen JumpStation arama motoru oluşturuldu. Bir ilk olan "tam metin" (full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, 1994 yılında görücüye çıktı. Önceki arama motorlarının aksine; herhangi bir web sayfasını, her kelimesi için herhangi bir kullanıcının aramasına izin veriliyordu. Ayrıca yine 1994 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Dr. Michael Mauldini tarafından üretilip satışa çıkan Lycos, büyük bir ticari çaba oldu. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista dahil pek çok arama motoru internet ortamında görücüye çıktı ve popülerlik için birbiriyle yarıştı. Ancak bunların içinde bulunan, David Filo ve Jerry Yang'ın kurduğu Yahoo!, insanların ilgisini diğerlerinden çok çekerek web sayfaları bulmanın en popüler yolu olarak kullanılan arama motorları arasında yer aldı.

Arama motorlarına 1990'ların sonlarına kadar büyük çapta bir yatırım yapılmadı. Ancak o yıllardan itibaren büyük şirketler ortaya çıkan bu yeni arama motorlarından kazanç elde etmeye başladı. 1998 yılında Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, PageRank adlı teknolojilerini satmak istediler ancak alıcı çıkmadı. İnternet ağındaki her sayfayı puanlayan bu sistem; o sayfaya ne kadar çok link verildiyse ve link veren yerlerin puanı ne kadar çoksa, söz konusu sayfaya da o kadar çok puan verme mantığına dayanıyordu. Google'ın sahipleri bu teknolojiyi satamayınca büyüme kararı aldılar ve 35 milyon dolar yatırım kredisi de alınca 1999'da Google Search'ü kurdular. 2000'li yıllarda öne çıkan Google arama motoru'nun ardından kısa sürede gelişip 2000 yılında Google Araç Çubuğu çıkaran ekip, 2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Google Book Search adıyla aramaya açtı ve 1 GB kapasite ile Google Mail yani Gmail hizmetini başlattı. Google 2007'in sonları itibariyle, en popüler web arama motoru olarak dünya çapında tanınıyordu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık