Ana Sayfa Google'ın yeni işletim sistemi

Google'ın yeni işletim sistemi

Android 4.4 işletim sisteminin adının "Key Lime Pie" olacağı sanıldığından, bu haber pek çok kişiyi şaşırttı.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2013 Çarşamba 19:07
Google'ın yeni işletim sistemi

Google'ın cep telefonları için ürettiği yeni android işletim sisteminin adı belli oldu, Android KitKat.

Android 4.4 işletim sisteminin adının "Key Lime Pie" olacağı sanıldığından, bu haber pek çok kişiyi şaşırttı. İsveç'in ünlü yiyecek-içecek firması Nestle, gofret markasının Google tarafından kullanılmasına izin verirken, şirketler arasında paraya dayalı bir anlaşma olmadığı açıklandı. BBC'ye konuşan Google Android Ortaklıklar Müdürü John Lagerling, "Bu para alışverişine dayalı bir anlaşma değil" diyerek, amaçlarının eğlenceli ve beklenmedik bir şey yapmak olduğunu söyledi. Marka uzmanı ve danışmanlık şirketi Prophet'in ortağı Simon Myers ise anlaşmanın bazı tehlikeler barındırdığı uyarısında bulunuyor: "Eğer bir marka veya şirketin itibarıyla ilgili bir mesele ortaya çıkarsa, sizin isminizin, marka değerinizin bundan etkilenmeyeceğini düşünmek saflık olur." Nestle geçen yıllarda, gelişmekte olan ülkelerde süt tozu üretme şekli nedeniyle eleştiriliyordu.

Ayrıca şirket, ABD'de salmonella tehlikesi yüzünden köpek maması çantaları gibi bazı ürünleri geri çağırmak zorunda kalmıştı. Google ise Amerikan yönetiminin Android işletim sistemine sahip taşınabilir cihazların diğerlerine göre daha fazla kötü amaçlı yazılım saldırısına uğradığına ilişkin raporu nedeniyle itibar kaybına uğradı.

International Marketing Partners adlı danışmanlık şirketinin müdürü Allyson Stewart-Allen, KitKat isminin dünya genelinde olumlu bir imajı bulunması nedeniyle bu marka evliliğinin "akıllıca" olduğu görüşünde. Ancak o da, herhangi bir markanın zarar görmesi durumunda, diğerinin de etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.
Olimpiyat şampiyonu yüzücü Michael Phelps'in esrar içerken çekilen fotoğraflarının 2009'da basında yer almasının ardından sponsoru olan yiyecek firması Kellogg'un zarar görmesi örnek olarak gösteriliyor.

Abur cubur geleneği

Google ve Open Handset Alliance konsorsiyumundaki ortakları, 2009 yılından bu yana yeni Android sürümlerini alfabetik sıraya göre, abur cubur ürünleriyle adlandırıyor: Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean. Google yöneticisi Lagerling, çoğu kişinin mutfağının çerez kısmında KitKat gofreti bulunduğunu belirterek, bu yüzden Nestle'ye çat kapı başvuru yaptıklarını söyledi. Nestle'nin pazarlama şefi Patrice Bula ise BBC'ye yaptığı açıklamada, anlaşmayı yapmaya sadece 1 saat içinde karar verdiklerini söyledi. Bula, yeni işletim sisteminin kusurlu veya kötü yazılımlar karşısında savunmasız olduğu ortaya çıkarsa KitKat markasının da zarar göreceğini kabul ederek, "Belki kovulabilirim" diye şaka yapıyor. Şirketler arasında yapılan anlaşma uyarınca, Restle firmasının İngiltere, ABD, Brezilya, Hindistan ve Rusya gibi 19 pazardaki mağazalarında Android maskotunu taşıyan 50 milyon çikolata satacak. Şubat ayında son şekli verilen anlaşmanın bugüne kadar gizlendiği belirtiliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık