Ana Sayfa Yurt Görev yeri belli olan 24 isim

Görev yeri belli olan 24 isim

Dışişleri Bakanlığı'nın yeni Büyükelçiler Kararnamesi'ne göre 24 büyükelçi ve görev yerleri belli oldu.

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 22:51
Görev yeri belli olan 24 isim

Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı Büyükelçiler Kararnameleri'nden birine imza attı. Bakanlık, 24 büyükelçi ile görev yerlerini belirledi. Ankara'nın en özel kalemi Dışişleri'nin Büyükelçiler Kararnamesi'ne ulaştı.

KADIN SAYISI ARTTI

Afrika'da görevlendirilen büyükelçi sayısındaki artışın öne çıktığı kararnamede, 6 kadın büyükelçi de yer aldı. Bu, daha önceki atamalara kıyasla kadın büyükelçi sayısındaki artış yaşandığını gösterdi.

İŞTE O İSİMLER

Osman Yavuzalp-Addis Ababa, Faruk Kaymakcı Bağdat, Fikret Oğuz Ateş-Bandar Seri Begavan, Ergin Soner, Metin Kılıç -Bişkek, Emine Birnur Fertekligil-Viyana BM Daimi Temsilciliği, Mehmet Ferden Çarıkçı - Cenevre BM Daimi Temsilciliği, Şakir Fakılı – Budapeşte, Ahmet Demirok – Doha, Sadık Babür Girgin – İslamabad, İsmail Aramaz- Kabil, Ayşe Sedef Yavuzalp – Kampala, Şule Öztunç – Karakas, Yönet Can Tezel – Kiev, Korkut Güngen – Kito, Mehmet Dönmez – Kopenhag, Ahmet İhsan Kızıltan – Luanda, Hatun Demirer – Manama, Esra Cankorur – Manila, Mehmet Fatih Ceylan – NATO Daimi Temsilciliği, Yunus Demirer – Riyad, Aydın Evirgen - Santo Domingo, Ömer Kaya Türkmen – Stokholm, Mehmet Hasan Göğüş – Viyana.

TEBLİGATI DAVUTOĞLU YAPTI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geleneği bozmadı ve yeni Büyükelçilere atamalarını bizzat sözlü olarak iletti. Davutoğlu ile saat fark etmeksizin yapılan telefon görüşmelerinde ilginç diyaloglar da ortaya çıktı. Bakan Davutoğlu, Afrika ve Çok Taraflı Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Emine Birnur Fertekligil'i arayarak kendisine bir şaka ile yeni görevini tebliğ etti.

"SURİYELİLER VİYANA KAPILARINA DAYANDI"

Davutoğlu, gece yarısı aradığı Fertekligil'e, Suriye sınırına dayanan mültecilerle ilgili anlık krizlerin aranan ismi olduğu için, "Suriyeliler Viyana kapılarına dayandı" şeklinde bir şaka yaptı. Ardından Fekretkligil'e yeni görevini bildiren Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilciliği'ne atandığını söyledi.

KARI KOCA OLANLAR YAKIN BÖLGELERE

Öte yandan Büyükelçiler Kararnamesi'nde karı koca ataması da dikkat çekti. Evli olan Yunus Demirer -Hatun Demirer çifti birbirine yakın olan Manama ile Riyad'a atandı.

GENÇ BÜYÜKELÇİLER ÖNEMLİ BÖLGELERE

Kararnamede dikkat çeken bir diğer ayrıntı da genç büyükelçilerin önemli bölgelere atanması oldu. Örneğin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, başarılı çalışmalarından dolayı Doha Büyükelçiliği'ne atandı. Dikkat çeken bir diğer isim ise Faruk Kaymakçı. Kaymakçı da Demirok gibi başarılı çalışmaları dikkatleri çekerek Basra'dan Bağdat'a atandı.

ANNESİNDEN İZİN İSTEDİ

Dışişleri Bakanlığı'nın geleneği gereği tebligatı Dışişleri Bakanı'nın her an gelebilecek olan telefonu belirledi. Bakanlık, dış görev olduğundan dolayı yapılan atamalarda evlilik hallerini de gözetti. Buna göre, evli olan büyükelçilerin eşlerini ve çocuklarını arayan Davutoğlu, Bağdat'a atanan Faruk Kaymakçı'nın Eskişehir'de bulunan annesini aradı. Kaymakçı'nın annesi de, oğlunun evlenmesi için Bakan Davutoğlu'ndan destek istedi.

BAKANLIK SÖZCÜSÜ TİFLİS'E GİDİYOR

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de Tiflis Büyükelçisi oldu.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık