Ana Sayfa Siyaset Görüşme masasında gündeme getireceğim

Görüşme masasında gündeme getireceğim

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Lefke Platformu’nun “Aplıç Kapısı açılsın” talebine yanıt verdi:

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2013 Cuma 21:40
Görüşme masasında gündeme getireceğim

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret eden Vehip Nekipzade başkanlığındaki Lefke Platformu heyeti, Aplıç Kapısı’nın açılmasını talep etti. 
Eroğlu ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile henüz görüşme masasına oturamadıklarını, bu yüzden konuyla ilgili görüşleri hakkında bilgisi olmadığını anlatarak, masaya oturduklarında bu konuyu da gündeme getireceğini söyledi.
Aplıç Kapısı karşılığında istenen 2 kapının personel ve altyapı maliyetine neden olacağını anlatan Eroğlu, “Halbuki Aplıç Kapısı’nın açılması Lefkelilerden ziyade Rumların işine gelir” dedi.
“Kıbrıs sorununu çözersek bunlar kendiliğinden çözülür” diyen Eroğlu, kasım ayı içinde müzakerelere başlanabileceğini, bir 50 yıl daha masada oturmayı düşünmediklerini, sorunu, gelecek yılın Mart- Nisan aylarına kadar çözmek istediklerini ifade etti.
“Niyet varsa biter” diye konuşan Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin sorunu çözmek istediğini ancak gözü kapalı her hangi bir anlaşmayı kabul etme niyetinde de olunmadığına işaret etti.

Nekipzade, tek taraflı açılmasını önerdi
Lefke Platformu Heyeti Vehip Nekipzade, Aplıç Kapısı’nın açılmasının güven artırıcı bir önlem olacağını söyleyerek, görüşmelerde, kapının açılmasıyla ilgili olumlu bir sonuca ulaşılamaması halinde kapının tek taraflı olarak açılmasını önerdi.
Nekipzade konuyla ilgili görüşmek için Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten randevu istediklerini ancak yanıt alamadıklarını belirtti.
Eroğlu’ndan Lefke Maratasa Barajı'nın Lefke'ye sulama suyu taşıyan boru hattının yenilenmesi çalışmalarıyla ilgili yetkililere direktif vermesini de talep eden Nekipzade, taleplerini içeren yazılı belgeyi Cumhurbaşkanı’na sundu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık