Ana Sayfa Dünya GÖRÜŞMELER YARIN SONA ERİYOR

GÖRÜŞMELER YARIN SONA ERİYOR

İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam eden Kıbrıs müzakereleri yarın sona erecek.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2016 Perşembe 14:55
GÖRÜŞMELER YARIN SONA ERİYOR

Müzakerelerdeki dört başlıkta üzerinde henüz anlaşmaya varılamayan konular, topraktaki müzakerelerin esasını oluşturacak kriterler; kriterlerde anlaşıldığı takdirde de "bu kriterler temelinde harita üzerinde çalışmalara, Güvenlik ve Garantiler başlığının ele alınacağı toplantı tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı geçilmesi" gündemiyle İsviçre'de 7 Kasım'da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında başlayan görüşmeler yarın tamamlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dün Mont Pelerin'de basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB ile İlişkiler başlıklarında yapılan görüşmelerde, üzerinde henüz anlaşma yapılamayan konularda "Hatırı sayılır ilerleme" kaydedildiğini, "Toprak" başlığı altında başlayan görüşmelerin de iyi bir atmosferde seyrettiğini, ancak açıklamalarda hassas davranılması gerektiğini vurgulamıştı.

BÜGÜNKÜ GÖRÜŞME

Mont Pelerin kasabasında bulunan ve müzakereler için ziyaretçilere İsviçre Hükümeti tarafından kapatılan Me Mirador Oteli'nde, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Liderler bugün İsviçre saati ile 11.00'de (KKTC saatiyle 13.00'te) toprak düzenlemesiyle ilgili kriterler üzerinde anlaşma arayışı için yeniden bir araya geldi. Görüşme öncesi Liderler 'in kendi ekipleriyle bir araya geldiği öğrenildi.

Kriterler üzerinde uzlaşı sağlandığı takdirde, İsviçre'de öngörülen görüşme sürecinin son günü olan yarın, Liderler, Güvenlik ve Garantiler başlığının, 1960 Garanti Anlaşması'nda taraf olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla ele alınacağı toplantının tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı olarak, kriterlerin harita üzerinde çalışılmasına geçilmesi bekleniyor.

Görüşmelerin Akıncı, Anastasiadis ve heyetlerinin kaldığı otelde yer alıyor olması nedeniyle, bugünkü toplantıların da geç saatlere kadar devam etmesi bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık