Ana Sayfa Yurt Gözler Atlas Jet'de

Gözler Atlas Jet'de

KTHY mağdurlarına 850 bin Sterlin’lik tazminatın 14 gün içinde ödenmesi gerekiyor.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2012 Çarşamba 09:16
Gözler Atlas Jet'de

Eylem ERAYDIN / LONDRA

 

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kapatılmasıyla mağdur olan 669 Londralının İngiliz mahkemeleri kararıyla kazandığı 850 bin Sterlin’lik tazminatın, 15 gün içinde ödenmesi gerektiği bildirildi. Tazminat Atlas Jet’ten talep ediliyor.


KTHY ve ilişikte olduğu Atlas Jet’i tazminat ödemeye mahkum eden davacılardan İngiltere Alevi Kültür Merkezi (IAKM) ve Cemevi, konuyla ilgili avukatlarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenledi.


Dalston’daki Cemevi binasında yapılan toplantıda, davayı kazanan Goldsworth firmasının avukatları, hukuki sürecin hâlâ devam ettiğini belirterek, karşı tarafın karara itiraz etmemesi halinde, tazminatın 14 gün içinde ödenmesi gerektiğini vurguladı. Yasal süreç devam ettiği için ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan avukatlar, mahkemede Atlas Jet ile KTHY’nin bağlantısı olduğunu kanıtladıklarını ve bu yüzden tazminatın Atlas Jet’ten talep edildiğini kaydettiler. Avukatlar, kararın açıklandığı günlerde Atlas Jet’in, acentelerine elektronik posta (e-mail) yoluyla Londra uçuşlarının durdurulduğunu bildirdiğine de dikkat çektiler.

 

Muhatap bulamadık


Toplantıda konuşan avukat Hasan Yıldırım, davada çok ciddi bir aşamaya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:


“2 Kasım Cuma günü İngiliz Yüksek Mahkemesi’nden lehimize karar çıktı. Karardan muhatabımız Atlas Jet yükümlü kılındı. Hukuki süreç halen devam etmekte. Karşı taraf karara itiraz edebilir. Ancak Atlas Jet’in cuma gününden itibaren acentelere gönderdikleri mektupla Londra uçuşları ve bilet satışlarını durdurduğunu öğrendik. Sanırız onlarda bu konuda bazı çalışmalar yapıyor. Ancak biz hukuki sürece devam edeceğiz.”


Yıldırım ayrıca, davanın haziran ayında açıldığını ve kararın bu kadar kısa sürede verilmesinin nedeninin karşı taraftan bir muhatap bulunmadığı için olduğunu ifade ederek, “Karşı tarafta bir muhatap olsaydı bu süreç uzayacaktı. Ancak biz hiç muhatap bulamadık. Eğer temyize gidilmezse Atlas Jet’ten kazanılan bu tazminat 14 gün içinde talep edilecek” diye konuştu.

 

“Tüm çabalarımız olumsuz sonuçlandı”


Toplantıda bir açıklama yapan Cemevi Başkanı İsrafil Erbil ise 25 aydır süren ve mağdurların kendilerine başvurması ile müdahil oldukları süreçte, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Londra Temsilciliği ve konuya dahil birçok ilgili kurum ve kişilerle görüşmelerde bulunduklarını, tüm çabalarına rağmen olumlu bir sonuç alınamadığını hatırlattı.


Erbil, “Tüm iyi niyetli girişimlerimizin boşa çıkması üzerine hukuki yollara başvurduk ve kazandık. Biz bu mücadelede yer aldık, çünkü; bugün bilet paralarına göz dikenlere boyun eğersek, bunlar yarın hakkımıza, hukukumuza, göz dikerler, daha sonra da canımıza kast ederler. Şimdi haksızlığa, hukuksuzluğa, hırsızlığa karşı mücadele etme zamanıdır” şeklinde konuştu.

 

669 mağdura 840 bin 853 Sterlin 29 pence tazminat


İngiltere Cemevi’nin organizasyonu ile Goldsworth avukatlık firmasının KTHY şirketi ve Atlas Havacılık Anonim Şirketi adına açtığı davada İngiltere Yüksek Mahkemesi, toplam 669 mağdura 840 bin 853 Sterlin 29 pence tazminat ödenmesine karar vermişti.


2 Kasım Cuma günü açıklanan ve avukatların Atlas Jet firmasına hemen ulaştırdıkları kararla, mağdurların bilet parası, tazminatları ve yasal faizlerinin 14 günlük süre içerisinde ödenmesi gerekiyor.


KTHY’nin kapanmasının ardından mağdur olan İngiltere’deki biletli yolcuların sayısının 4 bin 500 dolayında olduğu sanılırken, kararın duyulmasının ardından çok sayıda kişinin Cemevi’ne başvurduğu belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık