Ana Sayfa Dünya Güçlü mesaj

Güçlü mesaj

Eyleme devam kararı alan Belediye emekçileri, 28 örgütün desteğiyle 14 Kasım günü büyük bir miting düzenliyor.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 13:05
Güçlü mesaj

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), maaşların zamanında ödenmesi ve sosyal güvenlik yatırımlarının geriye dönük yatırılması konusunda yasal güvence verilmesinin yanı sıra Başkan Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesi taleplerinden ödün verilmeyeceğini açıkladı. Sendika başkanı Savaş Bozat, taleplerin gerçekleşmesine dek belediyedeki grevin süreceğini belirtirken, 14 Kasım Çarşamba günü Lefkoşa’da büyük bir miting düzenleyeceklerini açıkladı. Mitinge, aralarında siyasi partilerin de bulunduğu 28 örgüt destek veriyor.


BES Başkanı Savaş Bozat tarafından yapılan açıklamada, siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleriyle dün yapılan toplantıda ortak miting düzenlenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.


“Lefkoşa Türk Belediyesi’nde greve neden olan maaş ve ücretlerin zamanında ödenmesi, çalışanların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının geriye dönük olarak da yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme yapılmasından ödün verilmeyeceği konusunda tüm örgütlerin görüş birliği içinde olduğu” belirtilen açıklamada, belediyede yaşanan olumsuzlukların nedeninin Başkan Cemal Bulutoğluları ile Ulusal Birlik Partisi’nin kötü yönetimi olduğu kaydedildi.


“İşbaşı yapın, 1-2 ay içinde yasal düzenleme yaparız” şeklinde bir yaklaşımın kabul edilmez olduğunu, daha önce söz verilmesi nedeniyle işbaşı yaptıklarını ancak sorunun çözülmediğini kaydeden Bozat, “Belediye emekçileri köklü çözüm istiyor” dedi.

 

Hükümetin sorunu çözme niyeti yokBES’in talepleri yerine gelene kadar grevin süreceğini, bu konudaki kararlılığın vurgulanması için 14 Kasım Çarşamba akşamı saat 18.00’de Sarayönü’nde miting kararı alındığını açıklayan Bozat, mitingin BES’e destek veren örgütler tarafından birlikte düzenleneceğini kaydetti.


“Kamuoyunda, isteklerimize hükümetin olumlu yanıt verdiği ancak bizim karşı söylemimiz oldu yönünde olumsuz düşünceler vardır” diyen Bozat, BES’e yapılan önerilerin sorunu çözmeye yönelik değil, 15 Kasım KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamalarına yönelik olduğunu savundu.


Bozat, “Greve neden olan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını garanti altına alan yasal düzenleme mi yapıldı... Belediyeyi borç batağına sürükleyen Cemal Bulutoğluları istifa mı etti... Sorunumuz belli sayıda işçiyi devlet veya başka yere aktarmak değil, halktan yana halka hizmet eden bir belediye yaratmaktır… Çalışanın maaş ve sosyal sigorta/ihtiyat sandığı yatırımlarını garanti altına alan yasal düzenlemedir.BES’in grevi pazartesi günü bu hedeflerle LTB önünde devam edecektir” diye ekledi.


Ortak toplantıya şu partiler/sendikalar/örgütler katıldı:


KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Türk-Sen, Dev-İş, Koop-Sen, El-Sen, Tel-Sen, Çağ-Sen, Basın-Sen, DAÜ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, Güç-Sen, Tıp-İş, Emek-İş, Devrimci Genel-İş, Mağusa Türk Genel-İş, Petrol-İş, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Taşeronlar Birliği, Zeytinyağı Üreticileri, Baraka, Barikat, CTP-BG, TDP, YKP, BKP ve KSP.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık