Ana Sayfa Gündeminde çözüm süreci vardı

Gündeminde çözüm süreci vardı

TBMM 23 Nisan özel oturumunda konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde çözüm süreci vardı.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2013 Salı 15:59
Gündeminde çözüm süreci vardı

TBMM'de 23 Nisan Özel Oturumunda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 93 sene öncesinden başladığı konuşmasında "23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da Hacı Bayramı Veli Camii'nde kılınan Cuma Namazı sonunda TBMM dualarla açıldı ve Türkiye'nin her yerinden gelen insanlar bütün renkleriyle, farklılıklarıyla, ortak gaye altında toplanan heyetler büyük bir heyecan içinde mecliste ilk toplantılarını gerçekleştirdiler" diyerek geçtiğimiz günlerde bazıları ilk kez yayınlanan fotoğrafı meclis kürsüsünden gösterdi.


DAHA ÖNCE YAYINLANMAYAN FOTOĞRAFLAR

Gösterdiği fotoğraflarla ilgili olarak Başbakan,  Gazi Mustafa Kemal ve Latife Hanım'ın Cumhuriyetimizin kuruluşundan hemen sonra çocuklarla sohbet ediyorlar ve bu çocukların kuruluştaki yerini göstermek amacıyla çok öneme haiz bir başka fotoğrafta oda yine kurtuluş savaşı yıllarında bir grup çocuk umutla Gazi Mustafa Kemal'i bekliyorlar bu çocukların giyimi kuşamı şöyle yalın ayak tablolarına baktığımız zaman nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından bu tablo çok büyük öneme sahip açıklamasını yaptı.KAHRAMANLIĞIN SEBEBİ İMANLARIDIR

TBMM'nin çocuklarla birlikte ve en çokta çocuklar için açılmıştır ifadesini kullanan Erdoğan, "Kurtuluş Savaşımız çocuklar için verilmiştir. Cumhuriyet 29 ekim 1923 de en çok da çocuklar için ilan edilmiştir. Türkiye 23 nisan 1920'ye ve 29 Ekim 1923'e çok zor ulaştı. Çanakkale de, Hicaz da, Kanal da, Kafkas Cephesinde şehitlik mertebesine yükselenler evli ve çocuk sahibi idiler. Mehmetçiği bu denli kahramanlaştıran gögüslerinde ki imanları ile geride bıraktıkları o çocuklara ve o çocuklara bıraktıkları mirasları idi. Onlar bayrakları için kahramanca savaştılar ama onlar geride bıraktıkları çocuklar için tüm çocuklar için adeta düğüne gider gibi savaşa gittiler" dedi.

GEÇMİŞE MÜDAHELE EDEMEYİZ AMA İSTİKBALİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ


İstikbali değiştirebiliriz, çocukların babalarını getiremeyiz ama daha fazla çocuğun yetim kalmasını engelleyebiliriz, diyen Baibakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin çocuklarına yeni ufuklar çizmek zorundayız. Bu meclisin bu güzel ülkenin çocukları her şeyin en iyisini hak ediyorlar. Bu ülkenin çocukları en yaygın eğitimi hak ediyorlar bu güzel ülkenin çocukları güvenli, sokakları, huzurlu evleri fazlasıyla hak ediyorlar. Refah ve huzur içinde büyüyecekleri bir vatanı çok ama çok fazla hak ediyorlar. 23 nisan 1920'de ilk meclis tüm renkleriyle tek bir Türkiye fotoğrafı teşkil ederek yeni bir millet kavramı hediye etti biz sorunlar içinde büyüdük ama çocuklarımıza sorunları çözülmüş bir millet hediye etmek boynumuzun borcudur.

YANLIZ KALSAKTA KARARLILIKLA YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Herkesi kucaklayan bir anayasa hediye etmek boynumuzun borcudur, birbirleriyle kucaklaşacakları bir vatan hediye etmek boynumuzun borcudur. Yalnızda kalsak daha aydın bir Türkiye için mücadale edeceğiz.  Yeni vedatlar şehit olmasın diye birliğimizi, bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi devam ettireceğiz 23 nisan 1920 ruhuyla kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.


.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık