Ana Sayfa Ekonomi Gündemleri Suriye

Gündemleri Suriye

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "ABD de Rusya da Suriye konferansının bir an önce yapılmasını istiyor" dedi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 15:41
Gündemleri Suriye

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ile Rusya'nın Suriye konusundaki uluslararası konferansın bir an önce düzenlenmesini ve akan kanın durması, Suriye devletinin kurtulması için bir geçiş hükümeti kurulmasını istediğini söyledi.

Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantılarına katılmak üzere Brunei'de bulunan Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 90 dakikayı aşan görüşmesinin ardından, ABD'nin Brunei Büyükelçiliği önünde basına açıklamada bulundu.

İki ülkenin de Suriye toplantısının en kısa zamanda yapılmasını istediğini vurgulayan Kerry, öte yandan bunun ağustosa kadar mümkün olamayabileceğini de kabul ettiklerini belirtti. 

Rusya ve ABD'nin birlikte çalışması durumunda fark yaratabilecekleri konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Kerry, Suriye devletini kurtaracak ve zararı en aza indirecek barışçı bir çözümün en iyi yol olduğunu ve bunu sağlamaya gayret etmek gibi bir yükümlülüklerinin bulunduğunu vurguladı.

John Kerry, Suriye konusundaki ilk uluslararası konferansta Suriye için bir geçiş hükümeti kurulması çağrısında bulunulduğunu da hatırlattı.

Görüşmede, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden ile ilgili konulara da kısaca değindiklerini kaydeden Kerry, Rus mevkidaşına ABD'nin bu konudaki endişelerini aktardığını söyledi.

Görüşme sonrasında gazetecilere ayrıntılı açıklamada bulunmayı tercih etmeyen Lavrov ise toplantının "mükemmel" geçtiğini söylemekle yetinmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık