Ana Sayfa Yurt Güney Kıbrıs, AB Dönem Başkanlığı'nı devretmeye hazırlanıyor

Güney Kıbrıs, AB Dönem Başkanlığı'nı devretmeye hazırlanıyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını yerine getirirken “sırtından bıçaklandığını” söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 11:07
Güney Kıbrıs, AB Dönem Başkanlığı'nı devretmeye hazırlanıyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını yerine getirirken “sırtından bıçaklandığını” söyledi.

 

Fileleftheros gazetesine göre, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, altı aylık AB dönem başkanlığının tamamlanması nedeniyle AB Daimi Temsilciliği tarafından Brüksel’de düzenlenen toplantıda, “AB içerisinde Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığından şüphe duyan herkese karşı içini döktü”.

 

Habere göre, “AB’ın farklı  yönlerinden sırttan bıçaklanmaların geldiğini” söyleyen Hristofyas, Güney Kıbrıs’la ilgili “kara para aklama, Rusya’nın önemli kişileri için cennet olduğu” gibi iddiaları örnek gösterdi ve “Bunlar belden aşağı vurmadır” ifadesini kullandı.

 

AB için hizmet etmeye çalıştıkları dönemde bu tür olaylar yaşadıklarını anlatan Hristofyas, aynı sürede yaşanan olaylarda milli gelirin yüzde 20-23’ünü (4.5 milyar Euro) kaybettiklerine işaret etti.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesinde aldıkları yaralar konusunda bilgi verdiğini söyleyen ve bunları bugün (dün) Avrupa Konseyi toplantısında da dile getireceğini ifade eden Hristofyas, bir değerlendirme yapmaları için kendilerine söz verileceğini, başarılarının yanı sıra Güney Kıbrıs aleyhine davranışlardan da bahsedeceklerinden emin olunmasını istedi.

 

Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralacakları günlerde  Troyka’nın adaya geldiğini ifade eden Hristofyas, Avrupa Konseyi’nde kalkınma ve istihdam yaratma konusunda doğru karar aldıklarını ancak Troyka’nın ekonomi için felaket olan tüm durumlar için bir reçete uyguladığını anlattı.

 

Ekonomik sorunlardan bahsederken Yunanistan ve Kıbrıs’ın iki bankasından kaynaklanan sorunlara dikkat çeken Hristofyas, “Suçlu olanlar, henüz suçlarının karşılığını bir sent bile ödemediler”  ifadesini kullandı ve en kısa zamanda araştırmaların sonuçlanacağına, adaletin yerine geleceğine inandığını ifade etti.

 

HRİSTOFYAS EURONEWS’E KONUŞTU


Haravgi gazetesine göre, Euronews’a verdiği röportajda da Avrupa’daki fakirlik patlaması yaşandığını söyleyen Hristofyas, “Herkes Avrupa’ya girerek günün sonunda altın kaşıkla yemek yiyeceğine inanıyor ancak biraz daha tahta kaşıkla bile yiyemeyeceğiz” ifadesini kullandı.

 

EUROGROUP TOPLANTISI


Politis gazetesi de “Kıbrıs İçin Belirsizlik” başlıklı haberinde, dün yapılan Eurogroup toplantısına değindi ve Güney Kıbrıs’ın destek mekanizmasına dahil olmasına ilişkin memorandum konusundaki belirsizliğin, Güney Kıbrıs’ın kamu borcunun sürdürülebilir olduğu konusunda IMF ve AB üyeleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle devam ettiğini yazdı.

 

Gazete, memorandumun dünkü toplantıda ele alınmadığını ve bu konudaki kesin kararın Ocak ayına aktarıldığını belirtti.

 

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık