Ana Sayfa Yurt Güney Kıbrıs çıkmazda

Güney Kıbrıs çıkmazda

Güney Kıbrıs ile Troyka arasında sürdürülen müzakerelerde ortaya çıkan anlaşmazlıklara köprü kurulamadı

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 07:30
Güney Kıbrıs çıkmazda

Güneyde Troyka ile hükümet arasındaki anlaşmazlıklar sürüyor. Bazı gazetelere göre çıkmaz girilmesi muhtemel olan Güney Kıbrıs ile Troyka arasında sürdürülen müzakerelerde ortaya çıkan anlaşmazlıklara köprü kurulamadığı belirtildi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi ile Troyka arasındaki müzakerelerin dün de devam ettiği ancak doğalgaz, özelleştirme, eşel mobil sistemi, emeklilik gibi büyük konularda var olan anlaşmazlıkların sürmesi nedeniyle bir sonuca varılamadığını yazdılar.


Gazete; “Çıkmazdan Bir Adım- Doğalgazın Yönetilmesine İlişkin Troyka’nın Önerisini İfşa Ediyoruz” başlıklı haberinde ayrıca Troyka’nın doğalgaz önerisine de yer verdi.

 

“Şantajcı Troyka!”

 

Hükümet’in, anlaşmazlık konularına ilişkin olarak Troyka’nın tavrını “şantajcı” olarak yorumladığını yazan gazete, Troyka’nın, borçların ödenmesi için doğalgazdan olan gelirlerin bütçe aracılığıyla bağlanması taahhütünü talep ettiğini belirtti.


Troyka’nın önerilerinin içinde bulunduğu taslağı ele geçirdiğini yazan gazete Troyka’nın, doğalgazdan olan kamu gelirlerini yönetecek, bir fonunun oluşturulmasına olanak sağlayacak yasal adımların izlenmesini talep ettiğini belirtti.


Gazete bu öneriye, şeffaflık, sorumluluk ve esnekliğin garanti altına alınması için fonun, sağlam yasal zemine ve uluslararası tanınmış uygulamalara dayanması gerektiğinin de eklendiğini yazdı.


Gazete, öneri çerçevesinde, giriş ve çıkışları düzenleyen açık kanunların, kamu borcunun düşüş sürecini ve hidrokarbon sanayinin kalkınmasının dikkate alınmasıyla, bütçenin bir bölümü şeklinde yapısallaştırılmasından da bahsedildiğini belirtti.


Hükümet ile Troyka arasındaki anlaşmazlıkların aşılması amacıyla Salı günü gerek Maliye Bakanlığı gerekse Çalışma Bakanlığı’nda şok edici gelişmeler yaşandığını belirten gazete, hükümet adına müzakereleri sürdüren grubun, acil olarak PASİDİ Sendikası Başkanı Glafkos Hacıpetru’yu Maliye Bakanlığı’na çağırdığını, Çalışma Bakanı Sotirila Haralambus’un ise anlaşmazlıklar konusunda bilgi vermek amacıyla sendikalarla bir araya geldiğini yazdı.


Bu görüşmelerin ardından müzakere grubu ile Maliye Bakanlığı’na bağlı teknokratların, yeniden masayaa oturarak uzlaşma önerisi hazırladıklarını yazan gazete, bu önerinin dün akşam geç saatlerde Troyka’ya sunulduğunu da belirtti.


Habere göre, Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-Cyta), Limanlar Birimi gibi KİT’lerin özelleştirilmesine ilişkin olarak yapılan müzakereler çetin geçerken, Troyka bu kurumların özelleştirilmesiyle kamu borçlarının ödenmesini talep ediyor.

 

Troyka gidiyor anlaşmazlıklar kalıyor

 

Politis gazetesi ilgili haberini “Troyka Gidiyor Anlaşmazlıklar Kalıyor” başlığıyla aktarırken hükümetin kırmızı çizgiler olarak addediği noktalarda ısrarlı olduğunu yazdı.


Gazete müzakere grubunun, Troyka’ya sunduğu yeni karşı önerilerin önerinin ise anlaşmazlıklara köprü kurulması amaçlı olduğunu belirtti.


Simerini ise “Bugün Evet veya Hayır- Onlar Söyledi Biz Söyledik Sadece Karar Alma Kaldı” başlıklı haberinde hükümetin karşı öneriler sunmasının ardından, kararın, şu anda Troyka’nın sahasında bulunduğunu belirtti.


Troyka’nın bunları kabul etmesi durumunda ileriki adımlarım belirlenmiş olduğunu ancak bunların reddedilmesi durumunda ise müzakereler sürecinin bilinmeyen biz zaman diliminde devam edeceğini yazan gazete aldığı bilgilere dayanarak, hükümetin sunduğu karşı önerilerin, rıza gösterebileceği en üst tavizler olduğunu da belirtti.


Hristofyas: KİT’ler özelleştirilemez


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Troyka’nın, KİT’lerin özelleştirilmesi ve doğalgaza ilişkin önerilerine karşı olduğunu bir kez daha yineledi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazetelere göre bir açılışta konuşan Hristofyas, devletin etkinliğinin başka bir şey, büyük balığın küçük balığı yutacağı, güçsüzlerin yaşamasını zorlaştıracağı ağır yasalar fırtınasını vatandaşa bırakacak olan devletin namevcudiyetinin ise başka bir şey olduğunu belirtti.


Hristofyas konuşmasında ayrıca devletin, doğalgazın kontrolü, KİT’lerin özelleştirilmesi gibi kritik konularda belirleyici rolünü muhafaza etmesi gerektiğini de dikkati çekerken, birlik çağrısında bulundu.


Alithia gazetesi “Hristofyas Memorandumu Öldürüyor” başlıklı haberinde bir yandan Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun, Troyka ile müzakerelere ilişkin olarak siyasi partileri toplantıya çağırırken diğer yandan Hristofyas’ın ise Troyka’ya “etkin devletin başka namevcut devletin başka olduğu” şeklinde mesaj gönderdiğini yazdı.


Haravgi gazetesi ise “Kritik Kararlar” başlıklı haberinde Troyka’nın değişmeyen tutumunun ardından ileriki 24 saatte, siyasi açıdan kritik kararların alınmasının beklendiğini belirtti.

 


Omiru da özelleştirmeye karşı

 

Rum Meclis Başkanı ve aynı zamanda KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Troyka’nın şantajıyla, herhangi bir KİT’in özelleştirilmeyeceğini söyledi.


Omiru Troyka ile Rum Merkez Bankası arasındaki ilke anlaşmasının da endişe verici unsurlar içerdiğini ifade etti.


EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, doğalgaz konusunun, gelirlerin devlete verileceği kabul edilmeksizin, Troyka tarafından bağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.


Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi açıklamasında Troyka ile hükümet arasındaki müzakerelere ilişkin endişesini dile getirdi.

 

Hristofyas siyasi parti liderleriyle görüştü

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas dün parti başkanlarıyla bir araya geldi ve siyasi parti başkanlarına, Troyka ile yürütülen müzakereler hakkında bilgi verdi.


Hristofyas’ın, Rum Başkanlık binasında gerçekleştirilen görüşmede, siyasi parti başkanlarından Troyka’nın önerilerine ilişkin, kendi görüşlerini ortaya koymalarını da istemesinin beklendiği kaydedildi.

 

Başpiskoposla da görüştüler

 

Simerini gazetesi Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos’un Salı günü Troyka heyeti ile görüştüğünü yazdı.


Habere göre II.Hrisostomos, memorandum içerisinde mali uyumun uzatılmasına ilişkin ek süre verilmesini talep ederken, kararların alınması ve memorandumun imzalanması konusunda değerlendirmelerde bulundu. II.Hrisostomos açıklamasında ayrıca ekonominin içinde bulunduğu durumdan siyasileri sorumlu tuttu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık