Ana Sayfa Yurt Güney Kıbrıs'ta ilk eylem öğretmenlerden

Güney Kıbrıs'ta ilk eylem öğretmenlerden

Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krize bağlı olarak yapılması planlanan bazı kesintilere toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gösterilmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 12:48
Güney Kıbrıs'ta ilk eylem öğretmenlerden

Lefkoşa, 6 Aralık 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krize bağlı olarak yapılması planlanan bazı kesintilere toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gösterilmeye başlandı.

 

ÖĞRETMENLERDEN İLK POTESTO


Fileleftheros gazetesi Rum öğretmenlerin, memoranduma karşı tepkilerini koymak üzere, dün, ilk protesto gösterilerini gerçekleştirdiklerini yazdı.

 

Tüm eğitim kademelerinden yaklaşık 500-600 öğretmenin dün 15.30-17.30 saatleri arasında Maliye Bakanlığı önünde toplandığını kaydeden gazete, “dilenci değiliz, eğitimciyiz, yıkıma izin vermeyeceğiz”, “sizin hatalarınızı çocuklarınız ödüyor”, “eğitimden elinizi çekin” sloganlarının atıldığı protesto sırasında öğretmenler bakanlık binasına girmeye çalıştıklarında kısa bir gerilimin yaşandığını ve polisin olaya müdahale ettiğini belirtti.

 

Sendikaların Maliye Bakanı Vasos Şarlis’e iletilmek üzere, Bakanlıkta yetkili kişilere bir muhtıra verdiğini kaydeden gazete, ayrıca bazı sözleşmeli öğretmenlerin, kadrolu eğitim sürelerinin uzatılmasıyla işlerini kaybetme korkularını dile getirdiklerini de belirtti.

 

ÇOK ÇOCUKLU AİLELELER ENDİŞELİ


Simerini gazetesi Rum Çok Çocuklu Aileler Örgütü ile Beş Üyeli Aileler Örgütü Başkanlarının, gazeteye yaptığı açıklamalarda, çocuklar için verilen ödenekte yüzde 9’luk yeni bir kesintiye gidilmesi durumunda ülkenin demografik niteliğinin değişeceği uyarısında bulunduğunu aktardı.

 

Habere göre örgüt başkanları, üç çocuklu veya çok çocuklu aileleri etkileyecek, yapılması planlanan diğer kesintilere karşı da tepkilerini dile getirdiler.

 

OTOBÜS ŞOFÖRLERİNİN GREVİ ÖĞRENCİLER, EMEKLİLER, ÇALIŞANLARA SIKINTI ÇEKTİRİYOR


Öte yandan Haravgi gazetesi de Lefkoşa’nın güneyi, Limasol ve “Mağusa” bölgeleri Rum otobüs şoförlerinin karşı karşıya oldukları bazı sorunların çözülmesi amacıyla başlattıkları süresiz grevin binlerce öğrenci, emekli ve çalışana büyük sıkıntılar çektirmeye devam ettiğini yazdı.

 

Larnaka bölgesindeki grevin dün sona ediğini kaydeden gazete, grevin sürdüğü bölgelerdeki binlerce öğrencinin dün de okula gidemediğini, öte yandan Rum Eğitim Bakanlığı’nın, okullarda öğrenci eksikliğinden dolayı derslerin yapılamadığına dair ailelerden şikayet telefonları aldığını belirtti.TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık