Ana Sayfa Yurt Güney'de başkanlardan milli birlik çağrısı

Güney'de başkanlardan milli birlik çağrısı

Güneyde 3 başkan adayı da, Türk askeri adadan çekilmediği sürece silahlanma yarışı ile zorunlu askerliğin süreceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 11:40
Güney'de başkanlardan milli birlik çağrısı

Güney Kıbrıs’ta Şubat ayında yapılacak Başkanlık seçimlerinde DİSİ’den aday olan Nikos Anastasiadis, AKEL’in adayı Stavros Malas ve bağımsız aday Yorgos Lillikas’a, 15 önemli konuda sorular soruldu.


Adayların üçü de ‘işgal devam ettiği sürece’ savunma giderlerinin azaltılmasına sıcak bakmadığını belirtti. Adaylar ayrıca, kalıcı bir çözüme kadar zorunlu askerliğin süreceğini ve askeri resmi geçitlerin devam edeceği konusunda birleşti.


Anastasiadis ve Lillikas, Barış İçin Ortaklık’a katılım konusunda, AKEL’in bu konudaki olumsuz görüşünün aksine, olumlu görüş belirttiler. AKEL’den aday olan Malas ise, partisinin tezinden farklı bir tez sunmayarak, bu konuda olumsuz görüş belirtti.

 

Başkan için özel jet

 

Başkan’ın yurtdışı seyahatleri için özel jet satın alınması/kiralanmasıyla konusunda yöneltilen soruya ise Anastasiadis ve Lillikas, ekonomik krizin aşılmasından sonra olumlu baktıkları yanıtını verirken, Malas özel jet konusuna sıcak bakmadığını belirtti.


Adaylar, Başkan’ın mesleki faaliyetlerden tamamen bağımsız hale getirilmesi, yetersiz devlet memurlarının işten çıkarılması ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (EDİ) partilerden bağımsız olması konularında ortak olumlu görüş belirttiler.


Anastasiadis ile Lillikas, Başkan’ın dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili suçların netleştirilmesi/aydınlatılması konusuna olumlu baktıklarını belirtirken, Malas, Başkan’ın dokunulmazlığının kaldırılmasına olumlu bakmadığını beyan etti.


Bakanlık genel müdürlerinin, terfi yerine şeffaf prosedürlerle ve sözleşmelerle atanması konusuyla ilgili olarak ise, Anastasiadis ve Lillikas olumlu görüş, Malas olumsuz görüş belirtti. Partilerin devlet tarafından finanse edilmesine son verilmesi konusunda ise, 3 Başkan adayı da olumsuz görüş belirtti.

 

Din dersi konusunda farklı görüşler

 

Zorunlu din dersleriyle ilgili olarak, Anastasiadis ile Lillikas, derslerin zorunlu takibinin kaldırılmasına karşı olduklarını beyan ederken, Malas böyle bir zorunluluğa gerek olmadığı yönünde görüş belirtti. Devlet üniversitelerine harç konmasıyla ilgili olarak ise Anastasiadis, bazı ekonomik kriterler çerçevesinde bunu kabul edebileceğini belirtirken, Lillikas ile Malas bu konuda olumsuz görüş belirtti.


Rum Telekomünikasyon İdaresi’nin (CYTA) özelleştirilmesi konusunda ise Anastasiadis, bazı önkoşullar çerçevesinde bunu kabul edebileceğini belirtti.


Lillikas, yüzde 25’inin stratejik yatırımcıya verilmesi halinde özelleştirmeyi kabul edeceğini ifade etti, Malas ise özelleştirmeye karşı çıktı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık