Ana Sayfa Siyaset H. Özgürgün: "Eroğlu'na destek Kıbrıs sorunu çözümü için şart"

H. Özgürgün: "Eroğlu'na destek Kıbrıs sorunu çözümü için şart"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak 21 milyon 334 bin 380 TL olarak öngörülen Cumhurbaşkanlığı Bütçesi görüşülmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2013 Çarşamba 17:49
H. Özgürgün:

Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’yle ilgili ilk söz alan Anamuhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda tek ses verilmesinin önemine işaret ederek, “Cumhurbaşkanına Kıbrıs konusunda destek verilmediği için bugünlere gelindiğini” belirtti.

Gerek muhalefet gerekse hükümette olsun, temel yaklaşımlarının Kıbrıs Türk halkının eşit ve egemen ortak olarak adada yaşaması yönünde olduğuna işaret eden Özgürgün,  kimin cumhurbaşkanı olduğunun önemli olmadığını; önemli olanın birlikte hareket edebilmek olduğunu vurguladı.

Özgürgün, 60 yılı aşkın bir süredir devam eden Kıbrıs sorununda Rum tarafının söyleminin “Kıbrıs benimdir, egemen olan benim, üstün olan benim” şeklinde olduğunu ve hiç değişmediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanına desteklerini yineleyen Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta farklı görüşte partilerin bile Kıbrıs konusunda birlikte hareket edebildiklerine dikkat çekti.

Ortak açıklama konusundaki tartışmalara değinen Özgürgün,” müzakerelerin kaldığı yerden başlaması gerektiği; bu tartışmaların safsata ve zaman kaybı  olduğu; bu konuda ayak sürüyenin Rum Yönetimi Lideri olduğunun ” açıklıkla dile getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Bu ülkede tek ses çıkmalıdır” diyen Özgürgün, bunun demokrasi olup olmadığıyla ilgisinin olmadığını , Cumhurbaşkanının seçilmiş bir kişi olduğunu ve ona desteğin “Kıbrıs sorununun erken çözümü  için şart olduğunu” dile getirdi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in güvenilirliğinin kalmadığı görüşünü savunan Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının uzlaşma ve anlaşmadan yana olduğunu ancak artık sabrının zorlandığını kaydetti.

Özgürgün, “Anastasiadis ayak sürürken gücü Güney’den değil Kuzey’den alır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı bütçesine olumlu oy vereceklerini dile getiren Özgürgün, bunun Cumhurbaşkanı’na destek anlamına geldiğini dile getirerek “hayırlı olsun” dedi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Cumhurbaşkanlığının sosyal projelerine değinerek, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kurulma aşamasında olduğunu, Vakıflar sinemasının kültür sanat merkezine dönüştürülmesi için  de hazırlıklar yapıldığını anlattı.

Sucuoğlu, görüşmecilik dışında birçok ciddi konuda sosyal projeler de yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kıbrıs sorununun dünyadaki en zor sorunlardan biri olduğuna işaret eden Sucuoğlu, aynı dili konuşmayan; dini, ırkı farklı  insanların Kıbrıs’ta aynı çatı altında barış içinde yaşamaları hedefiyle gayret gösterilmekte olduğunu ve konunun oldukça hassas olduğunu anlattı.

Kıbrıs’ta iki taraf arasında tarihten gelen ciddi güvensizlik olduğunu ifade eden Sucuoğlu, bunun da çözüm arayışlarında sıkıntılar yarattığını söyledi.

Sucuoğlu, toplum lideri olarak Cumhurbaşkanlarının Rum Yönetimi Liderleriyle yaptıkları  görüşmelerde olumlu neticeye ulaşılamamasında, bu güven bunalımı ve Rum tarafının hep daha fazlasını istemesinin etkin rol oynadığını anlattı.

Kıbrıs Türk tarafının çözüm için ortaya koyduğu çabalara işaret eden Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BM Genel Sekreterine gönderdiği mektubu Meclis kürsüsünden okuyarak, Cumhurbaşkanının çözüm istencini ortaya koyduğunu ve yapabileceğinin en iyisini yaptığını söyledi.

Rum tarafının gerçekten çözüm istiyorsa, tutumunu değiştirmesi gerekeceğini belirten  Sucuoğlu, Kıbrıs Türk tarafının haklarını geriletecek taleplerin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

“Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs konusundaki birliğin KKTC’de olmamasının sıkıntılarının hep çekildiğini” ifade eden Sucuoğlu, bu konuda “tek ses verilebilmesinin gerekliliği” üzerinde durdu.

“Özellikle dış politikada Cumhurbaşkanına elini güçlendirecek desteği vermek zorundayız” diyen Sucuoğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin bazı söylemlerini eleştirdi.

Sucuoğlu, CTP/BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun geçen ay DİSİ’ye gerçekleştirdikleri ziyarette yaptığı bazı açıklamaları da eleştirdi.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığının önemli bir makam olduğuna işaret ederek, bütçesinde reel anlamda yüzde 10 oranında bir daralma gözlemlediklerini belirtti ve bunu eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum kuruluşlarla ilgili değerlendirmelerde  bulunan Tatar, bunlardan biri olan YÖDAK’ın çalışmalarının eğitim sektörü aşısından önemli olduğunu dile getirerek,bütçesinin artırılması gerektiğini söyledi.

Tatar, Kıbrıs konusunda hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’in çelişkili tutum sergilediğini; bunun da Rum tarafının samimi olmadığını gösterdiğini  dile getirdi.

Kıbrıs Türk halkının devlet çatısı altında varlığını sürdürmesinin önemine işaret ederek Cumhurbaşkanına desteklerini yineleyen Tatar, Cumhurbaşkanının elini güçlendirmek için Meclise de görev düştüğünü söyledi.

Devlet kurmanın ve yaşatmanın kolay olmadığını vurgulayan Tatar, eşit egemenlik ve Türkiye’nin fiili garantisinin vazgeçilmezleri olduğunu belitti.

Tatar, Kıbrıs Türkü’nü 1963’lere geri götürme çabalarının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, milletvekilleri olarak halkı uyarmanın görevleri olduğunu kaydetti.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık