Ana Sayfa Gündem "HABER HIRSIZLIĞI YAPMAYIN"

"HABER HIRSIZLIĞI YAPMAYIN"

Medya Etik Kurulu, gazetecilere, bilgi, üslup ve fikir hırsızlığı yapmamaları çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı 14:19

 Medya Etik Kurulu  gazetecilerin, haber ajanslarından veya başka medya kuruluşlarından alarak, doğrudan kullandıkları veya geliştirdikleri haberlerde kaynak kullanmalarının meslek etik kurallarından olduğunu anımsatarak, bunun aksine yapılan uygulamaların haber hırsızlığı anlamına geldiğini belirtti.
Medya Etik Kurulu, gazetecilere, bilgi, üslup ve fikir hırsızlığı yapmamaları çağrısında bulundu.
Üretilen haberlerin başkalarınca kaynak verilmeden kullanıldığı yönündeki şikayetleri değerlendiren MEK, internetle birlikte kaynak belirtilmeden kullanılan haberlerin daha da yaygınlaştığını, bu nedenle ne olduğunu anlamanın ve tanımlamanın, kaynak belirtmenin her zamankinden daha önemli olduğunu vurguladı.
Medya Etik Kurulu açıklamasında, “Haberlerde herhangi bir başka kaynaktan (internet, gazete, televizyon, radyo, kitap ya da dergi) alıntı yapılarak kullanılan özgün ifade, üslup ve fikirlerin kaynağı mutlaka belirtilmelidir. Kaynak gösterme ilkesi haber ajansı havuzlarından alınan haberler için de geçerlidir. İnternet sitelerinden yapılan alıntılarda ise kısa bir bölümden sonra ilgili kaynağın linki sunulmalıdır” denildi.
Medya Etik Kurulu, bilgi, üslup ve fikir hırsızlıklarının tanımlarına da dikkat çekerek, medya mensuplarının etik sınırlar dışına çıkmamalarını önerdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEÇİTKALE - MALLIDAĞ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık