Ana Sayfa Kültür & Sanat Halk danslarımız ayakta alkışlandı

Halk danslarımız ayakta alkışlandı

Gazimağusa’daki Halk Dansları Şöleni’nde ekipler, Kıbrıs Türk kültürünü yansıtan gösteriler sundu.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 10:32
Halk danslarımız ayakta alkışlandı

Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun Gazimağusa Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği 4. Halk Dansları Şöleni geçen cuma gecesi yapıldı.


Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan şölende, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM), Gençlik Merkezi Birliği (GM), Göçmenköy- Taşkınköy Kültür Sanat Derneği (GÖÇTAŞ), Güzelyurt Sanat Derneği ( Güsad), Halk Sanatları Derneği (HASDER), Lefkoşa Folklor Derneği (FOLKDER) ve Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği (TUFAD) Kıbrıs Türk kültürünü yansıtan gösterilerini sundular.Şölende konuşan Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu Başkanı Mustafa Özgü, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a kültür ve sanata katkılarından dolayı teşekkür etti.


Özgü, Kayalp’in Mağusa halkına Kültür ve Kongre Merkezi’ni kazandırarak gençlerin önünü açtığına işaret ederek, bunun diğer belediyelere ve hükümete örnek olmasını temenni etti.


Dünyanın gelişmiş ülkelerinde sivil toplum örgütlerinin ön plana çıkarıldığının altını çizen Özgü, devletin federasyona sadece 100 TL katkı yapmasını eleştirerek, devletlerin en önde gelen görevleri arasında sivil toplum örgütlerine katkıda bulunmak olduğunu kaydetti.ÖZGÜ: GÖNÜLLÜ EĞİTİM DEVAM EDECEK


Mustafa Özgü, geçmişte olduğu gibi, gönüllü olarak gençlere geleneksel dansları öğretmeye devam edeceklerini dile getirdi.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, devletin bu tür organizasyonlara daha fazla sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, sorumlu yerel yönetimler olarak sivil toplum örgütlerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi.


Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapılan şölenle ilk kez kullanıma açıldığına dikkat çeken Kayalp, 18.5 yılık belediye başkanlığı süresinin 10 yılını bu merkezin yapımına harcadığını ifade etti. Kayalp, merkezin Kıbrıs halkına ve Kıbrıs sanat hareketine hizmet edeceğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık