Ana Sayfa Gündem "HALKIN GELECEĞİNİ HARCAMAYIN İSTİFA EDİN”

"HALKIN GELECEĞİNİ HARCAMAYIN İSTİFA EDİN”

Ersin Tatar, yatırımların da büyük bir sıkıntı altına gireceğini, ayrıca bu protokolün imzalanması için de bir girişim olmadığını ifade ederek, hükümete eleştirilerde bulundu. Tatar makamlara sahip olmanın ne kadar zor olduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2018 Çarşamba 08:39

Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Türkiye ziyaretine işaret ederek, Türkiye’de herkesin Meclis görüşmelerine büyük önem gösterdiğini, fakat bugün burada büyük bir sessizlik olduğunu ifade etti ve bütçe açığının büyüklüğüne işaret etti.

Bütçede yüzde 9 üzerinde açık olduğunu ifade eden Tatar, Türkiye ile mali protokolün imzalanmamasını eleştirdi. Tatar, bütçe açığının ülke için büyük bir kayıp olacağı uyarısında bulundu.

Ersin Tatar, yatırımların da büyük bir sıkıntı altına gireceğini, ayrıca bu protokolün imzalanması için de bir girişim olmadığını ifade ederek, hükümete eleştirilerde bulundu. Tatar makamlara sahip olmanın ne kadar zor olduğunu kaydetti.

Hükümetin koltuğa gelmeden önce neler söylediğini ancak ne yaptığının kamuoyunun takdirine bıraktığını kaydeden Tatar, Kemal Dürüst döneminde yaşamını yitiren çocuklar üzerinden siyaset yapıldığını ancak kendilerinin aynı siyaseti yapmadığını ve yapmayacağını ifade etti. Tatar, UBP olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek, yolda bir sorun varsa düzeltilmesini talep etti.

Bütçenin ülke için önemine işaret eden Tatar, Türkiye ile Mali Protokol’ün imzalanmamasını eleştirerek, bu yönde hazırlık yapılmadığını öğrendiklerini söyledi.

Tatar, ülke altyapısına yönelik yatırımlar için protokolün büyük önem arz ettiğini ancak bu desteğin ülke ekonomisine kazandırılamamasının Maliye Bakanlığı ve hükümetin başarısızlığı olduğunu ifade ederek, hükümeti eleştirdi ve kendisi konuşurken koltukları boşaltmasını “dinlemeye bile tahammülleri olmadığını” gösterdiğini ifade etti.

“HÜKÜMETİ MALİYE BAKANI YÖNETİYOR”

Ersin Tatar, hükümette Maliye Bakanı’nın bir hakimiyet kurduğu eleştirisinde bulunarak, halk arasında hükümeti Maliye Bakanı’nın yönettiği yönünde söylemlerin gündeme geldiğini iddia etti.

Konuşurken kimsenin kişiliğine yönelik bir şey söylemediğini, ama hükümeti oluşturan 4 partinin içinde çok çelişki yaşadığını savunan Tatar, Mali Protokol’ün imzalanmaması ve hiçbir hazırlık yapılmamasının ülke için büyük bir kayıp olduğunu vurguladı.

Tatar, bu protokolün imzalanıp, imzalanmayacağını veya ne zaman imzalanacağının çıkıp söylemesini istedi. Ersin Tatar, vatandaşın icraat istediğini çünkü pahalılık altında ezildiğini kaydetti.

Hükümetin bunu yapamayacağını kendisinin de görmesi gerektiğini ve istifa edip halka zaman kaybettirmemesi gerektiğini ifade eden Tatar, bütçe açığının yüzde 40’ları bulabileceği uyarısında bulundu.

Tatar, bütçe üzerine değerlendirmeler yaparak, hükümetin bütün icraatlarının yakından takipçisi olacaklarını söyledi ve istihdamlara dikkat edilmesini istedi.

İstihdama dikkat edilmemesi durumunda maliyenin “darmadağın” olacağı uyarısında bulunan Tatar, bütçenin genel eleştirisini yaptığını ancak hükümetin yapacağı işlerin takipçisi olacağını belirtti. Tatar,  bütçenin hazırlanmasında emek verenlere teşekkür etti ve ana muhalefet olarak bütçe süresince görevlerini yapacaklarını kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık