Ana Sayfa Kültür & Sanat Hatıralar canlandı

Hatıralar canlandı

Kültürel ve tarihi mirasın korunması, aslına uygun restorasyonu, topluma ve kamusal fayda adına turizme kazandırılması amaçlarıyla kurulan GAÜ Kültürel Miras Yönetimi Hareketi'nin Büyük Hamam restorasyonu çalışması tamamlandı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 09:44
Hatıralar canlandı

Yurdagül BEYOĞLU

 

Geçmişteki tüm ögelerin yeniden kullanıldığı restorasyonla hizmete açılan Büyük Hamamda tüm ayrıntıların düşünüldüğü görüldü.İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, akademisyenler, GAÜ çalışanları ve seçkin davetlilerin hazır bulunduğu açılıştakısa bir konuşma yapan GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, geçmişte geldiği hamamın bazı değişikliklerle tekrar halkın kullanımına sunulmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.ÜSTEL TEŞEKKÜR ETTİ


Akpınar’ın ardından söz alan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstelde bu tür kültürel değerleri Lefkoşa ve Kıbrıs Türk halkına sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. GAܒye üstlendiği misyon için teşekkür eden Üstel, “Turizm Bakanlığı olarak hem ülkeme hem de Lefkoşa’ya kültürel mirasın aktarılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Burada restorasyon çalışmasını üstlenen GAܒye de çok teşekkür ediyoruz” dedi.“LEFKOŞA TARİH KENTİDİR”


Üstel sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihi Büyük Hamamı ileriye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Lefkoşa bir tarih kendidir. Bu eserlere ne kadar sahip çıkabilirsek, ne kadar ülkemize kazandırırsak kültürümüzü o denli korumuş oluruz. Şimdi Surlariçi’ni canlandırmak için kolları sıvamış vaziyetteyiz. Bununla ilgili birtakım projeler düzenliyoruz. Surlariçi bu çalışmalar kapsamında dört bölüme ayrılacak ve bu bölgeleri kültürümüze kazandırmak için uğraşacağız.”“GAܒNÜN KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdide yaptığı konuşmada anlamlı bir günde orada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. “GAܒnün kültürel miraslara sahip çıkması ve bunun için yaptıkları çalışmalar bizi mutlu etmiştir” diyen Ünverdi, GAܒye üstelendiği sosyal sorumluluk projesinden dolayı teşekkür etti.“ELELE GÖNÜL GÖNÜLE ÇALIŞMA”


Açılışta son sözü alan ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “değerli bir restorasyon çalışmasını izlemek ve kutlamak için buradayız” dedi. Büyük Hamamın, Vakıflar İdaresi ve GAܒnün işbirliği içinde el ele, gönül gönüle yapılan bir çalışmayla topluma kazandırıldığının altını çizen Talat şunları söyledi: “Büyük Hamamın yanında Lefkoşa’nın diğer yapılarının restore edilerek canlandırılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Eski eserleri sergileyeceğimiz bir müzemiz bile yok. Benim naçizane düşüncem tüm eski eserlerin bir müzede toplanması.”“HAMAMA GİREN TERLER”


Bu tür restorasyonları yapmak kadar idame ettirmenin de önemli olduğuna dikkat çeken Talat, idamenin restorasyondan çok uğraş gerektirdiğini söyledi. Talat, Büyük Hamamın restorasyona katkı koyan herkesi kutladıktan sonra sıcaktan etkilenen konuklara hitaben “hamama giren terler” esprisini yaptı.KONUKLARA LOKUMLU KARŞILAMA


Tüm nostaljik unsurların kullanıldığı açılışta konuklara girişte lokum ve şerbet, kurdelenin kesilmesinin ardından hamamın baş yiyecekleri olan dolma, iç pilav, dolma ve bulgur köftesi ikram edildi. Sufi müzik eşliğinde sunulan şerbetle tarihi bir yolculuk hissine kapılan konuklar, küçük sedirlerde dinlendi.AHMET OKAN: “ZAMAN YOLCUĞU YAPIYORMUŞUM GİBİ HİSSETTİM”


BRT eski Genel müdürü Ahmet Okan Büyük Hamamın yeniden hizmete sunulmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Hamamın açılışında kendisi zaman tünelinde gibi hissettiğini ifade eden Okan şöyle konuştu: “Çocukken annemle gelirdik. Burada duygulanmaktan öte bir zaman yolcuğu içinde hissettim kendimi. Tüm Lefkoşa’nın simaları tek tek bu hamam kurnasından, göbek taşından bir film şeridi gibi geçti.“LEFKOŞA’NIN TÜM SİMALARI FİLM ŞERİDİ GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GEÇTİ”


Erkek çocuğu olmamıza rağmen annelerimizle, teyzelerimizle, babaannelerimizle kadınlar hamamına gelirdik. Burada çok önemli muhabbetler olurdu. Hamam muhabbetinden öte, sosyal bir aktiviteydi buradaki muhabbetler. Börekler, dolmalar hazırlanır, bunlarla hamama gelinirdi. Çok güzel anılarım var burada. Benim kuşağın çok güzel anıları vardır burada.”İSMET GÖKTEBİR: “ESKİDEN GELİN HAMAMLARI OLURDU”


“Eskiden gelin hamamları olurdu. Gelinleri hamama getirir, yıkarlardı. Bir kadın vardı Beyrut’a gider gelin tası, kese, nalın getirirdi. Herkes kızlarına çeyiz alırdı. Şimdi eski düğünler, eski tatlar var mı? Hamamın yeniden açılmasına çok sevindim. İçi de çok güzel oldu. Hayırlı olsun. Ben Girne’de oturuyorum ama uyduğunda geleceğim.”

 


ŞERİFE KUTLU: “HER HAFTA ARKADAŞLARIMIZLA HOCALARIMIZLA GELİRDİK”


“Ben 1970’li yıllarda Kız Lisesinin yurdunda kalıyordum. Şimdi Selen Otopark olan yerde. Her hafta yurttaki kızları buraya getirirlerdi. Şimdiki gibi serbest değildik, dolayısıyla hocalar eşliğinde gelirdik hamama. Çok güzel günlerdi. Şimdi o günleri yeniden yaşıyormuşum gibi oldum. Hamamın restore edilmesine çok sevindim. Çok güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”MEMDUH ERDAL: “ESKİDEN BİZ GELİRDİK, ŞİMDİ TORUNLAR GELECEK”


“Bu hamama eskiden çok sık gelirdik. Şimdide torunum gelecek. O yüzden büyük heyecan duyuyorum. Şu an çocukluğuma geri döndüm. Buraya topluca gelinir, göbek taşında yemekler yenirdi. Annem ‘41 kere maşallah’ der kafamdan aşağı suyu dökerdi. O günleri hatırladım yeniden. Bu milli bir servettir. Büyük hamamın yanı sıra umarız diğer tarihi binalarımızı da restore ederek topluma kazandırabiliriz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık