Ana Sayfa Ekonomi "Hayalet şehir" Halep

"Hayalet şehir" Halep

Halep'in Selahaddin bölgesi yoğun bombardıman sonrası adeta hayalet şehre dönüşmüş durumda.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 13:27

Suriye'deki iç savaştan en fazla etkilenen şehirlerin başında yer alan Halep'te neredeyse bütün binalar ve sokaklar iç savaşın izlerini taşıyor.

Halep'in özellikle Selahaddin bölgesi yoğun bombardıman sonrası adeta hayalet şehre dönüşmüş durumda. Sivillerin tamamen terkettiği bazı mahallelerde, ara sokaklarda sıcak çatışmalar devam ederken, kurşun sesleri boş sokaklarda yankılanıyor.

El-Amriya bölgesinde sağlam bir eve rastlamak mümkün değil. Scud füzelerine hedef olan ve 150 kişinin hayatını kaybettiği bölge tanınmayacak halde. Evlerin birbirinin üzerine yıkıldığı mahallede sadece muhaliflerle Esed güçleri arasında devam eden silahlı çatışmaların sesleri duyuluyor. Selahaddin bölgesinde top ve havan atışı, gece de devam ediyor.

Çatışmalar nedeniyle bölge nüfusu yarı yarıya azalmış durumda.

Büyük yıkıma uğrayan Seyfuddevle gibi yerlerde ise keskin ve ağır koku insanı rahatsız ediyor. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Selahaddin bölgesindeki komutanlarından Ebu Nur, sokakların tanınamayacak hale geldiğini, özellikle savaş uçaklarının büyük yıkıma neden olduğunu vurguluyor.

Bazı binaların enkazında insanlar olduğunu, öldürülenlerin yanına bile bombalı tuzaklar konulduğunu belirten Ebu Nur, "Bazı sokaklar kokmaya başladı. Savaş Halep'i her şekilde öldürüyor" dedi.

Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı'nın bilgilerine göre, Halep'te hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 714 kişiye ulaştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık