Ana Sayfa Gündem "HEP HAFİFE ALINDI"

"HEP HAFİFE ALINDI"

Yeşil Barış Hareketi, “Yangınlar ülkemizde ne yazık ki hep hafife alınmıştır” dedi.

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2018 Pazartesi 08:28

Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, insanların doğaya ve ormanlara yönelik suçlar işlediklerini, bunların felaketin boyutlarını artırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Özellikle 1995 yangınından sonra, küresel ısınmanın giderek daha yakıcı biçimde hissedildiği ülkemizde yangınlar ne yazık ki, bugüne kadar hep hafife alınmıştır. Oysa, zamanında müdahalenin çok önemli olduğu orman yangınları, belli bir aşamadan sonra kontrolden çıkarak felakete dönüşmekte, daha çok yeşil doku kayıplarına ve ekosistemin bozulmasına, yaşam koşullarının olumsuzlaşmasına neden olmaktadır.


Hemen hepsi insan kaynaklı olan ve çok büyük çevre felaketlerine neden olan orman yangınları en son yanı başımızdaki komşumuz Yunanistan’da çok feci sonuçlar doğuracak biçimde yaşandı. Atina’nın 40 km dışında bulunan Mati bölgesinde ve Atina'nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde başlayan ve sadece saatlerle ifade edilebilecek bir zaman diliminde süren yangınlar, insanların yanlışları nedeni ile, bu kısacık sürede Yunanistan tarihinin en büyük doğal felaketlerinden birisi haline dönüşmüştür. Bu felaket yüzünden birçok can kaybı ve büyük maddi kayıpların yanı sıra, ciddi bir doğa tahribatı oluşmuştur.


Bu noktada yangının neden çıktığı, neden erken zamanda önünün alınamadığı ve neden kısa sürmesine karşın bu kadar can kaybına sebep olduğu soruları üzerinde durulması gerekmektedir. Bir yanda yanlış yapılaşma ve bundan dolayı oluşan orman arazilerine yönelik müdahaleler, insan kaynaklı yangınların artışına sebep olmuş, diğer yanda yine insan kaynaklı olan küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin yangına olumsuz katkısı etkili olmuştur. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde Yunanistan’da yaşanan felaketin yeni bir benzerinin yaşanmasının önüne geçilmesi olasılığı çok düşüktür.”
Açıklamada ayrıca, Yeşil Barış Hareketi olarak Yunanistan’da yaşanan doğa felaketinde meydana gelen can kayıpları için duydukları üzüntü belirtildi ve aynı acıların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını bekledikleri kaydedildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

RAFET EL ROMAN CLİP ÇALIŞMALARINI LES AMBASSADEURS OTEL’DE YÜRÜTÜYOR (VİDEO GÖRÜNTÜ)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık