Ana Sayfa Gündem "HEPSİ TEFECİ GİBİ, MUHASEBECİ OLDU"

"HEPSİ TEFECİ GİBİ, MUHASEBECİ OLDU"

Hayvancılar Birliği’nin Başkanı Mustafa Naimoğulları, dün Ada TV’de yayınlanan Gündem Özel’e konuk oldu.

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2018 Çarşamba 08:42

Bugün yapacakları eylemi bir varoluş mitingi olarak tanımlayan Başkan Naimoğulları, “Ya ayakta durup bu topraklara sahip çıkacağız, bu topraklarda var olacağız ya da yok olup göç edeceğiz” dedi.
Hükümetten taleplerini sıralarken arpaya yapılan yüzde 140’ı aşan zammın kabul edilemez olduğunu belirten Naimoğulları, buna ek olarak elektrik ve akaryakıta yapılan zamlarla hayvancının üretim yapmasının artık imkansız hale geldiğini söyledi.

Bardağı taşıran son damlanın arpa fiyatlarına yüzde 140’a varan zam olduğunu belirten Başkan Naimoğulları, “Süte yüzde 20 zam yapıyorsanız. Arpaya da en çok yüzde 20 zam olur. Bu yapılan zam ateşe benzin dökmektir. Arpanın maliyeti 230 dolar. Toprak ürünlerinin işçilik maliyeti, çalışan maliyeti, zarar ziyanının üstüne koyacaksanız. 277 dolardan satacaksanız. Bunu kabul edemeyiz. Bugün Türkiye’de arpanın kilosu 90 kuruş. Bizde neden 1.80 kuruş. Bizde tam iki katına neden satılıyor. 4 bin küçükbaş hayvancı var. Hepsi ölümün eşiğinde. Hükümet bu feryadı duymalıdır” diye konuştu.

Tarım Bakanlığı’nın bütçesine ek bir bütçe oluşturulması gerektiğini ifade eden Naimoğulları, bu alanda kısıntı yapılarak üretimin devam ettirilemeyeceğini kaydetti.
Hükümetin ek mesailere ayırdığı bütçe kadar hayvancılığa üretime para ayırmadığını belirten Naimoğulları, hükümeti oluşturan partilerin 7 Ocak seçimleri öncesindeki vaatlerine de atıfta bulundu.
Başbakan Erhürman’ın seçim öncesinde “Dövize yapılan her zammı fiyatlarınıza yansıtamazsınız. Eğer öyle yapacaksanız bunu muhasebeci de yapar.

Biz muhasebeci olmayacağız” dediğini hatırlatan Başkan Naimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Tarım Bakanı Şahali’ye yaptığımız görüşmede siz bir muhasebeci değilsiniz dedim. Ama bunların hepsi muhasebeci oldu. Hem de tefeci gibi muhasebeci oldu. Yüzde 140 zam olur mu?”
Seçimlerde CTP’den kontenjan adayı olduğunu hatırlattığım Hayvancılar Birliği Başkanı, bir itirafta da bulundu.
“İyi ki seçilememişim, seçilseydim kahrımdan ölecektim” diyen Naimoğulları, “Bir yerde halk beni bir yere getirirse ve orada bir şey yapamamışsam bırakıp giderim. Büyüklük budur. Siz hükümetin içindeyseniz, daha önce verdiğini sözlerini yerine getiremiyorsanız bırakıp gitmek de bir onurdur” diyerek hükümete istifa çağrısı yaptı. 

(STAR KIBRIS)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık