Ana Sayfa Kültür & Sanat Herkes memnun kaldı

Herkes memnun kaldı

39 yıl aradan sonra Akdeniz Ayrelli Festivali düzenlendi.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:21
Herkes memnun kaldı

Girne ilçesine ve Lapta Belediyesi’ne bağlı, tarihi ve kültürel özellikleriyle doğa koruma alanı kapsamındaki Akdeniz köyünde dün “1. Akdeniz Ayrelli Festivali” düzenlendi. Akdeniz köylüleri, 1974’ten sonra ilk kez yeniden bir festival düzenlemenin mutluluğunu yaşadı.


Kuşkonmaz olarak da bilinen “ayrelli” bitkisinin en çok bulunduğu bölgelerden biri olan Akdeniz köyünde, 1974 öncesinde “5 Mayıs Aya İrini Panayırı” olarak düzenlenen festival, bu yıldan itibaren Ayrelli Festivali olarak devam edecek.


Akdeniz köyündeki festivalin açılışını, köye gelişinde davul ve zurna eşliğinde karşılanan Başbakan İrsen Küçük yaptı. Küçük’le birlikte 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Akdeniz Muhtarı İbrahim Güren de kurdeleyi kesenler arasında yer aldı.


Lapta Belediyesi, Akdeniz Muhtarlığı ve Akdeniz Köyü Kalkındırma ve Çevreyi Koruma Derneği (Akçev-Der) işbirliğinde düzenlenen festivale, açılışı yapanlar yanında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, bazı milletvekilleri, AB Destek Ofisi Programlar Sorumlusu Alessandra Viezzer, Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Başkanı Meral Akıncı, vatandaşlar ve köylüler katıldı.


AB finansmanıyla KAYAD tarafından Akdeniz köyünde gerçekleştirilen “Kadınlarla Gelişim Yolculuğu Projesi” programının sonuna gelinmesi nedeniyle de iki etkinlik birleştirildi. Festivalin açılışında bu konuda da konuşmalar yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık