Ana Sayfa Yurt Herkes memur

Herkes memur

KTHY’de olduğu gibi batan Lefkoşa Belesiyesi çalışanlarının da devlet kadrolarına aktarılması yönündeki hükümet kararına ekonomik örgütlerden sert tepki geldi.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 12:00
Herkes memur

Mehmet KARA


Ülkenin en önemli ekonomik kuruluşlarını yaşatmayı veya zarardan kurtarmayı beceremeyen hükümetin, kamuya yönelik istihdamları artırması Ticaret Odası’nın tepkisine yol açtı. Ticaret Odası, “Ayrıcalık yok... Hepimiz memur...” başlıklı gazete ilanında, iflas eden, işyerini kapatan veya bankalara 30 bin TL’den fazla borcu bulunan herkesin devlete aktarılması çağrısında çağrısında bulundu.


KKTC’nin bayrak taşıyıcısı olan ve turizme büyük katkılar sağlayan ulusal havayolu şirketi KTHY’nin kapatılması sonrasında, 350 civarında çalışan devlet kadrolarına aktarılmıştı.


KTHY’nin kapatılması sonrasında maaş ödeyemez ve sosyal yatırımları yerine getiremez duruma gelen Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 194 civarında çalışanın da devlet kadrolarına aktarılacağı yönünde karar alınmış ve Başbakan İrsen Küçük de bunu doğrulamıştı.


Hükümetin kararı sonrasında Ticaret Odası, batan esnaf, zanaatkâr, sanayici, çiftçi ve tüm insanların da devlete aktarılmasını önerdi.


KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Çıralı ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga da batan kamu kurumlarındaki personelin devlet kadrolarına aktarılmasının doğru olmadığını vurguladı.  Çıralı ile Tulga, ülkenin sorunlardan kurtulması için ciddi, radikal kararlar almak gerekirken, ilerisi için çare olmayacak popülist, palyatif tedbirlerin sürdüğünü ama bunların yeni sorunlara yol açacağını söyledi.

 

Çıralı: Siyasi istihdamlar durdurulmalı

 

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, önce KTHY’nin kapatılması sonrasında çalışanların devlet kadrolarına aktarılmasının, ardından da Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 195 civarında çalışanı devlet kadrolarına kaydırma planı yapılmasının büyük bir hata olduğunu söyledi.


Çıralı, “Önemli olan siyasi istihdamların yapılmamasıdır. Siyasi istihdamlar gün gelir o kuruluşları batırır. Eğer bu kuruluşları batıran sebepler ödüllendirilirse bu sistem devam edecektir. Eğer batan kamu kurumlarının personeli devlete istihdam ediliyorsa o zaman özel sektörün ya da iflas eden şirketlerin personeli de devlete istihdam etmelidir” dedi.


Bu duruma sebep olanların kesinlikle yargıya götürülmesi ve cezalandırılmasının gerekli olduğuna işaret eden Çıralı, hataların tekrarlanmaması için suçlu olanların yargı önüne çıkarılmasının şart olduğunu vurguladı.


Belediyedeki siyasi istihdamlara devlette çalışma imkanı sağlanmasının diğer belediyelere emsal teşkil edeceğini söyleyen Çıralı, “Sorunlara neden olanlar yargıya taşınmazsa ve palyatif tedbirlerle devam edilirse vebalini halk çekecektir” diye konuştu.Tulga: Fatura vergi mükelleflerine

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Hürrem Tulga da öncelikle Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarından 195 civarında çalışanın devlete istihdam edilmesi düşüncesinin doğru olmadığını söyledi. Böyle bir icraatın vergi mükellefine yük getirdiğini belirten Tulga, “Fatura vergi mükellefine çıkarılıyor” dedi.


Sonuç olarak devlete istihdamların çözüm olmadığına değinen Tulga, “Yapılanlar, geleceği kurtaramayacak günübirlik operasyonlardır” diye konuştu. Hürrem Tulga, bütçenin büyüdüğünü ve istihdamlar nedeniyle vergi mükellefine daha fazla yük bindiğini vurguladı.


Ekonominin gün geçtikçe daralmaya devam ettiğini, çözüm diye sunulanların ise ülkeyi var olan durumundan daha da geriye götürdüğünü söyleyen Tulga, günübirlik çözümlerin krizi büyütmekten başka bir işe yaramadığına dikkat çekti.


Mazbatalar nedeniyle insanların kimliğini sakladığı şu günlerde bu sorunun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini ifade eden Tulga, sorunların gün geçtikçe büyüdüğünü ve daha vahim durumların yaşanacağını söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık