Ana Sayfa Sağlık Herşeyin başı stres!

Herşeyin başı stres!

Stresle mücadelede neler önemlidir?

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2012 Cuma 10:23
Herşeyin başı stres!

İnsanoğlu gergin ya da tehdit edici bir durum ile karşılaştığı zaman, davranışlarını değiştirmesi veya duruma uyum sağlaması gerekmektedir. Bu da stres yaşamamıza neden olmaktadır. Stresin travmatik kazalar, ölüm, acil durumlar, iş yaşantısındaki problemler, okul yaşantısındaki problemler, savaş, doğal afetler, her zaman stresi tetikleyici fakötörler arasında yer almaktadır. Önemli yaşam durumlarının yanı sıra,gündelik hayatımız da strese neden olan faktörler arasındadır. İnsanlar nefes aldığı ve yaşamlarını devam ettirdiği sürece stres her durumda organizmayı hem fiziksel hem de ruhsal olarak tehdit eder bir unsur olmaya devam edecektir. O yüzden stresle baş edebilmek, sağlığımız açısından ve yaşam becerilerimizin artması açısından önemlidir.

 

Stres insanlarda yaşadığı bir durum karşısında çaresizlik,engellenmişlik hissini verir. Bunun sonucunda ise depresyon ortaya çıkar ki işte o zaman bu durumu telafi etmesi daha zor bir hal alır.

 

Bazen stres kendimizle ilgili değil yaşadığımız çevreden,toplumdan, kültürden kaynaklıdır. Bunun için gerekli çalışma ve araştırmayı adamızda yapan psikolog ve sosyolaglar olsa da sizde gözlemlemiş olmalısınız ki özellikle son yıllarda adada yaşanan sosyo-ekonomik durumlar, suç oranının artması, kazalar, ölümler ve intiharlar da stres unsuru olmuştur.

 

Stresle baş etmek için neler yapmalıyız?

Stesle başa çıkabilmede kullanılan bazı teknikler vardır.Bunlar; etkili nefes teknikleri, yoga, meditasyondur. Eğer bunları yapmıyorsanız,kendinize gün içersinde en az yarım saat ayırıp, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilirsinz. Kendinize zaman ayırmanız, uykunuza, beslenmenize, dikkat etmek ve stresden kendinizi uzak tutmak sizi rahatlatacaktır. Ayrıca Fiziksel aktiviteler sadece kaslarınızı değil aynı zamanda moralinizi de düzeltir.Spor yaparken vücüdun salgıladığı seratonin ve dopamin mutluluğa yol açar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık