Ana Sayfa Yurt Hiç bu kadar kötü olmadık

Hiç bu kadar kötü olmadık

Kamu-Sen Başkanı Özkardaş, CTP heyeti ile görüşmesinde ülkedeki sorunlara atıfta bulundu.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:04
Hiç bu kadar kötü olmadık

Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen), ülkedeki düzenin değişmesi gerektiğini bunun da başta seçimlerin tek bölge üzerinden yapılması ve milletvekili adaylığına yeni kriterlerin getirilmesiyle mümkün olacağını savundu.


Özkardaş, ülkedeki sorunlara atıfta bulunarak “Hiç bu kadar kötü olmadık” dedi. Ulusal Birlik Partisi tabanında dahi rahatsızlık yaşandığını iddia eden Özkardaş, halkta, sivil toplum örgütleriyle siyasi partilerde “dağınıklık ve usanmışlık” gözlemlediklerini söyledi.


Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) bir heyet, ülkedeki sorunlarla ilgili fikir teatisinde bulunmak maksadıyla sendika ve ekonomik örgütlere başlattığı ziyaretler çerçevesinde, dün, Kamu-Sen yetkilileriyle bir araya geldi.


CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, ülke sorunlarına siyasi patilerin tek başlarına etkili çözüm yolu bulunamayacağını vurguladı.


Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 3 yıllık ekonomik işbirliği protokolünün halka refah ve mutluluk getirmeyeceğini savunan Akansoy, toplumun önüne alternatif önerilerle çıkmanın siyasi partilerin boynunun borcu olduğunu kaydetti.


“Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak var olan sistemin artık sürdürülemez olduğunun farkındayız. Siyasi, hukuki, kamu anlamda yeni bir sistem üretmek zorundayız” diyen Akansoy, sivil toplum örgütleri ile sendikaların asgari müştereklerde birleşmesi gerektiğini, sistemin değişmesine yönelik gerekli yasal değişikler için sivil toplum örgütleri ile sendikaların topluca hükümete baskı yapması gerektiğini de belirtti.Özkardaş: Usanmışlık var

 

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ise, ülkedeki sorunlara atıfta bulunarak “hiç bu kadar kötü olmadık” dedi.


Ulusal Birlik Partisi tabanında dahi rahatsızlık yaşandığını iddia eden Özkardaş, halkta, sivil toplum örgütleriyle siyasi partilerde “dağınıklık ve usanmışlık” gözlemlediklerini söyledi.


KKTC’nin Türkiye ile imzaladığı 2011-2012 yıllarını kapsayan ekonomik işbirliği protokolüne karşı oluşturulan Sendikal Platform’un, bazı partilerin kırmızı çizgilerinde ısrar etmelerinden dolayı halkın desteğini kaybettiğini kaydeden Özkardaş, bunun üzerine UBP’nin özelleştirme, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ile ilgili yasaları geçirirken büyük ölçekli bir tepki ortaya konulamadığını söyledi.


Özkardaş, “Sivil toplum örgütleri kırmızıçizgilerinden vazgeçip tüm toplumu kucaklayan, toplumun ortak paydalarında birleşen, akılcı politikalarla, bu hükümeti götürmek için birlikte mücadele etmeli” dedi.


Halkın ortak paydalarında ortaya konulacak bir mücadelede Kamu-Sen’in en önde yer almaya hazır olduğunu ifade eden Özkardaş, “Hiç kimse ateşin cebine düşmesini beklemesin. Bu ateş Kıbrıs Türkünün tümünü yakacak. Bu paket Kıbrıs Türk halkının paketi değil” dedi.


İşbirliği protokolünde toplu iş sözleşmesinin ortadan kaldırılmasının öngörüldüğünü, bunun yasalara aykırı olduğunu bunun yanında yerli üreticiyi korunması için getirilen fon sisteminin de kaldırılmasının öngörüldüğünü savunan Özkardaş, “Bu sanayi ve üreticiyi yok edilecek. UBP hükümeti döneminde 2 bin esnaf kapsını kilit vurdu. Bu paketle 2015’e kadar esnaf kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık