×
Kıbrıs
Hristodulidis Pompeo ileDoğu Akdeniz ve bölgesel işbirliği konularını görüştü
19 Kasım 2019 Salı 12:07

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Washington’da Doğu Akdeniz ve bölgesel işbirliği konularını görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo ve Hristodoulides arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, görüşme sırasında, ABD ve Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik fikir alışverişi yapıldığını belirten Ortagus, görüşmenin terörle mücadele, deniz ve sınır güvenliğinin korunması ile bölgesel istikrarın geliştirilmesi alanlarında taraflar arasında yapılan anlaşmanın yıldönümü kapsamında gerçekleştiğini kaydetti.

Ortagus, görüşmede Pompeo’nun Doğu Akdeniz’deki stratejik işbirliği ve ABD’nin Güney Kıbrıs’a verdiği desteğindeki kararlılığı vurguladığını ayrıca Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklar geliştirme hakkı konusundaki uzun süredir devam eden ABD politikasını teyit ettiğini belirtti.

Ortagus, Bakan Pompeo’nun, ABD’nin, Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların yararına olacak şekilde iki taraflı ve iki toplumlu bir federasyon altında birleştirme konusunda Kıbrıs liderliğindeki BM çabalarına olan desteğini sürdüreceğini vurguladığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı