×
Kıbrıs
Hristodulidis "Anastasiadis Berlin’e yalnızca bir akşam yemeği için gitmiyor"
22 Kasım 2019 Cuma 13:36

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise dün RIK’e yaptığı açıklamada, Berlin görüşmesinde bazı olumlu sonuçlar ortaya çıkmasının mümkün olduğuna dair iyimserliğini dile getirdi. Hristodulidis, “BM Genel Sekreterinin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta bulunduğu zaman ele alınanlara, aynı zamanda BM Genel Sekreteri’nin başlatmak istediği yeni çabaya bir destek mesajı verilmesi için, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, özellikle de 5 daimi üyenin ortak yaklaşımına” atıfta bulundu.

“Buna paralel olarak, BM Genel Sekreteri’nin, herhangi bir netice ortaya çıkmasını arzu etmeksizin, bu tarz toplantılar yapmadığına” işaret eden Hristodulidis, “9 Ağustos görüşmesinde ele alınanlar konusunda bir altyapı olmasaydı, bu yeni çabanın başlamış olmayacağını” ileri sürdü.

Sözlerinin devamında “altyapı var” ifadesini kullanan Hristodulidis “(bunun) 9 Ağustos görüşmesinde tartışıldığını ve Sayın Lute’un hemen bunu izleyen birkaç gün içerisinde adaya gelmesiyle birlikte, özellikle ilk günlerde, referans şartlarında bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu gördüklerini” iddia etti.

“Eğer netice yoksa, netice olmamasından sorumlu olanlardan söz edilmesi gerektiğini” söyleyen Rum bakan, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in niyetinin, bir netice ortaya çıkması olduğunu ve Berlin’e yalnızca bir akşam yemeği için gitmeyeceğini ifade etti.

Hristodulidis, Berlin’de referans şartlarıyla ilgili bir anlaşma ortaya çıkmasının mümkün olup olmadığı sorusuna yanıtında ise şunları söyledi:

“Anastasiadis’in amacının referans şartlarının iki lider ve BM Genel Sekreteri arasında ‘kilitlenmesi’ ve bunun akabinde, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’i içerisindeki yasadışı faaliyetlerine son vermesi şartıyla, müzakerelerin yeniden başlayacağının ilan edileceği Crans Montana tipinde gayri resmi bir toplantı yapılması olduğunu”

Sözlerinin devamında “Ben size Rum Yönetimi başkanının hedefi ve arzusundan bahsedebilirim. Bunun haricinde, bunun yalnıza başkana bağlı olmadığını anlayınız” ifadesini kullanan Hristodulidis “ilerlemenin ne kadar büyük olacağının görüşme esnasında ortaya çıkacağını ve bu görüşmenin nihai neticesini tahmin edemeyeceklerini” belirtti.

“Hedefin bu olduğunu ve BM Genel Sekreteri’nin elbette yalnızca sohbet edilmesi için bir toplantı, akşam yemeği çağrısında bulunmadığını” savunan Hristodulidis, Crans Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs’la ilgili konferansın toplanmasına yol açan şeyin 4 Haziran 2016 tarihli akşam yemeği olduğunu anımsatarak, kendisinin “tüm seçeneklerin açıkta olduğunu düşündüğünü” kaydetti.

“Özellikle sürecin nasıl devam edeceği konusunda, Türkiye’nin yaklaşımıyla ilgili zorluklar bulunduğu” öne süren Hristodulidis, atılacak bir sonraki adımların ne olacağının, Berlin’deki akşam yemeğinin tartışma konusunu teşkil edeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı