Ana Sayfa Ekonomi Hristofyas borcu öğrenince şoka girdi

Hristofyas borcu öğrenince şoka girdi

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın gereksinim duyduğu kredinin 17.5 milyar Euro olduğunu duyunca “şoka girdiği” belirtildi.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 18:45
Hristofyas borcu öğrenince şoka girdi

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın gereksinim duyduğu kredinin 17.5 milyar Euro olduğunu duyunca “şoka girdiği” belirtildi.

 

Simerini gazetesi “Başkan Hristofyas Derin Karanlıkta” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, dün siyasi parti başkanlarıyla, Troyka ile olan müzakereler konusunu ele aldığı toplantıda, “bilgilendirilmemiş, sinirli, şaşkın ve B plansız” gözüktüğünü yazdı.

 

Hristofyas’ın, yakın çalışma arkadaşlarından Güney Kıbrıs’ın ihtiyaç duyduğu kredi miktarını duyunca şaşkınlıktan dona kaldığını yazan gazete Hristofyas’ın, neden kredi miktarını kendisine söylemediği için teknokratlarına ve müzakerecilerine kızdığını ayrıca “iyi, benim bilmeme gerek yok mu” sorusunu sorduğunu belirtti.

 

Hristofyas’ın bir ikinci şoku ise, Maliye Bakanı Vasos Şarlis’in,  Troyka ile memorandumun ne zaman imzalanması gerektiği şeklindeki soruya “hemen şimdi” yanıtını verdiği zaman yaşadığını yazan gazete Hristofyas’ın, parti başkanlarıyla gerçekleştirilen toplantının ardından, Maliye Bakanı Vasos Şarlis’i tekrar Başkanlığa çağırdığını belirtti.

 

Habere göre Hristofyas ile Şarlis arasındaki görüşmenin ardından Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, yaptığı açıklamada Troyka ile olan müzakerelerin sona ermediğini, (dün) öğleden sonra da devam edeceğini söyledi.

 

Gazete tüm siyasi parti başkanlarının, toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalarda, Troyka ile müzakerelerin sonuç olmadan sonlandığı imasında bulunduklarını da yazdı.

 

Habere göre parti başkanları ayrıca Hristofyas’ın ihtiyaç duyulan kredi miktarını bilmemesinden dolayı duydukları şaşkınlığı da dile getirdiler.

 

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoannas Panayotu, “Hristofyas’ın bir sene önce kendilerine, Mari’nin(11 Temmuz’da Deniz Üssü’ndeki patlamanın olduğu yer) nerde olduğunu sorduğunu şimdi ise kendilerine kredi mikatarını bilmediğini söylediğini” ifade etti.

 

Alithia gazetesi Maliye Bakanı Vasos Şarlis’in, parti başkanlarına, Troyka ile bugün anlaşmanın duyurulmaması halinde Güney Kıbrıs’ya yapacak başka bir şeyin kalmayacağını ve adadan ayrılacaklarını söylediğini yazdı.

 

Parti başkanlarının bunu, dramtik bir gelişme olarak addettiklerini yazan gazete, siyasilerin ayrıca herhangi bir anlaşma, başka finans seçeneği olmakasızın devletin iflas sınırına sürükleneceğini de düşündüklerini belirtti.

 

TROYKA KARŞI ÖNERİLERE YANIT VERDİ


Gazete Troyka’nın, Rum Yönetimi’nin sunduğu yeni karşı önerilere ilişkin yanıtını dün sabah verdiğini bunların emeklilik yaşının yükseltilmesi, doğalgaz, özelleştirme ve eşel mobil sistemiyle ilgili olduğunu da anımsattı.

 

Troyka’nın, kademeli olarak maaşlarda kesinti yapılmasını kabul ettiğini ancak kesintilerin yüzde 3 artırılmasını istediğini belirten gazete, Troyka’nın Hükümet’in Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yönelik katkısının yüzde 50 düşürülmesini kabul etmediğini yazdı.

 

Gazete Troyka’nın doğalgaza ilişkin olarak ise doğalgaz gelirlerinin borçların ödenmesinde kullanmasında ısrarlı olduğunu da belirtti.

 

Haravgi gazetesi elde ettiği bilgilere dayanarak iki tarafın (Hükümet ile Troyka) ısrarlı çabalarının ardından, birkaç anlaşmazlıkla birlikte emeklilik konusunda anlaşmaya yakın olduklarını yazdı.

 

Habere göre Troyka ile Hükümet arasında doğalgaz gelirleri, eşel mobil, Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-CYTA) konusunda da uçurum bulunuyor.

 

Politis gazetesi ise Troyka ile olan müzakerelerde dün akşam anlaşma perspektifinin ortaya çıktığını bununla birlikte geriye 3 “dikenin”(CYTA, doğalgaz ve eşel mobil) kaldığını belirtti.

 

Haravgi gazetesi Troyka’nın bugün adadan ayrılacağını ve müzakerelerin tele-konferans aracılığıyla sürdürüleceğini yazdı.

 

“SİLİKİOTİS TROYKA’NIN VETOSUNU VETO ETTİ”


Politis gazetesi, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis’in, Troyka’nın doğalgaz gelirleri konusunda ısrarlı olmasına kesinlikle karşı çıktığını, bunu, Hristofyas ile siyasi parti başkanları arasında yapılan toplantıda da dile getirdiğini yazdı.

 

Silikiotis’in sadece Troyka’nın önerisine değil, Hükümet’in bu konudaki alternatif önerisine de karşı çıktığını yazan gazete Silikiotis’in, Troyka’nın doğalgaz talebinin, doğal zenginliğin Troyka tarafından kontrol edilmesine yol açacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

 

Gazete Hükümet heyetinin, dün Troyka heyeti ile yapılan müzakerler sırasında hidrokarbon gelirleri ve altyapılarına ilişkin kabul edilebilir bir formül bulmak için yoğun çaba sarf ettiğini de yazdı.

 YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık