Ana Sayfa Siyaset Hristofyas memorandumu imzalamaya ağlayarak razı oldu

Hristofyas memorandumu imzalamaya ağlayarak razı oldu

Lefkoşa, 25 Kasım 12 (T.a.k.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Geçen Perşembe Günü, Troyka İle Memorandumu İmzalamaya, Eşel Mobil İçin Ağlayarak Razı Olduğu Bildirildi.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 18:33
Hristofyas memorandumu imzalamaya ağlayarak razı oldu

Politis "Başkan Hristofyas Tarihî Sorumluluğunu Aldı... Eşel Mobil İçin Ağladı... Sotirula Kendisine Sonuçları Getirdiğinde Gözyaşlarına Boğuldu... Şok Rakamlar" başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum Sözcü Stefanos Stefanu'yu kaynak göstererek Hristofyas'ın mevcut şartlar altında mümkün olanın en iyisi için savaş verdiğini ancak sonunda tarihî sorumluluk alarak, Troyka ile memoranduma imzalamayı kabul ettiğini yazdı.
Gazete Hristofyas'ın nihai kararı çarşambayı perşembeye bağlayan gece, Brüksel'deki otel odasında, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirula Haralambus ve Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'le yaptığı uzun telefon görüşmelerinin ardından aldığını yazdı. Habere göre Şarlis'ten, Troyka'nın 2014 yılında maaşlarda yapılacak kesintilerin artırılması isteğiyle ilgili bilgi alırken kalbi sıkışan Hristofyas Panikos Dimitriadis'ten bankaların yeniden sermayelendirilmesine ilişkin ilk meblağı öğrendi ve kabul etti, nihai miktarın aralık başlarında netleşeceğini ve buna göre yeni kesintiler yapılabileceğini belki Cyta'nın özelleştirilebileceğini öğrendiğinde talihine küstü.
Ardından Sotirula Haralambus Troyka'nın Eşel Mobil'de ısrarlı olduğunu ve Eşel Mobil ödeneğinin yüzde 50'nin kaybedildiğini söylediğinde ise Hristofyas'ın "ağladığını, Haralambus'un da ağlayarak cevap verdiğini" yazan gazete, Çalışma Bakanı'nın ertesi günü Rum medyasına "biz bitirdik, eve gitme zamanı" derken de ağlamaya devam ettiğini belirtti. Gazete kamu ve özel sektörde 2013-2016 döneminde yapılacak brüt maaş ve menfaat kesintilerini gösteren bir de tablo yayımladı. Bu kesintilerle devlet kasasına bu yıl 128 milyon, 2013'den 2016'ya kadar da her yıl 201 milyon Euro kalacağını belirtti.
Simerini "Sürdürülebilir Hale Getirilemezse Her Şey Çok Daha Zor Olacak... Bütün Para Borcun Sürdürülebilirliği" başlıklı manşet haberinde Rum kamu borcunun sürdürülebilir olup olmadığı, Pimco isimli kuruluşun Rum bankaların yeniden sermayelendirilmek için ihtiyaç duyacağı meblağla ilgili araştırmasından çıkacak sonuca göre belli olacağından memorandum konusunun hâlen açık bulunduğunu yazdı.
Memoranduma son rötuşların, bu bilinmeyenlerin cevaplanacağı ocak ayında atılacağına işaret eden gazete Rum sendikaların memorandum tedbirlerine karşı savaş açacaklarını dün açıkladıklarını hatırlatarak Rum Demokratik İşçi Federasyonu'nun (DEOK) sokağa çıkacağı şeklindeki ilk açıklamasının ardından, yapacağı eylemleri tarihleriyle açıkladığını yazdı. Buna göre DEOK 28 Kasım günü Rum Maliye Bakanlığı önünde başlayacağı protestolarını diğer kentlere yayacak ve 8 Aralık'ta Lefkoşa'nın Rum kesiminde gerçekleştireceği büyük protesto mitingi ile tırmandıracak.
Fileleftheros "Memorandum Vergi Getiriyor" başlıklı manşet haberinde yılbaşından itibaren akaryakıta litre başına 7 sent vergi geleceğini, katma değer vergisinin (KDV) de yüzde 18'e çıkarılacağını, KDV'nin 2014'te ise yüzde 19 olacağını yazdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık