Ana Sayfa Siyaset Hukuk dışı

Hukuk dışı

Avrupa Komisyonu, Brüksel’deki toplantılara davet edilen Kıbrıslı Türk temsilcilerin Güney Kıbrıs’tan uçuşunu zorunlu hale getirdi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 13:02
Hukuk dışı

Emine UYSAL

 

Güneydeki Avrupa Komisyonu Temsilciliği, Brüksel’de yapılacak olan bir bilgilendirme toplantısına katılacak olan Kıbrıslı Türk temsilcilerin Larnaka’dan uçuşunu zorunlu hale getirdi.


Bu karara tepki gösteren Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütleri kendi imkanları ile Ercan Devlet Havalimanı’ndan Brüksel’e giderek bu toplantıya katılma kararı aldı.


Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi Başkanı Dr. Erhan Erçin, KIBRIS’a açıklama yaparak, Avrupa Komisyonu’nun İletişim Genel Müdürlüğü’nün inisiyatifi ile gerçekleşen bu yeni girişiminin, Avrupa Komisyonu’nun tamamının duruşunu yansıtmadığına işaret etti.


Erçin, “Bu anlamda Avrupa Komisyonu ile bizim yürüttüğümüz çalışmalarda böyle bir uygulama ile bugüne kadar karşı karşıya kalınmamıştır. Avrupa Komisyonu’nun ilgili birimi bu yanlıştan biran önce geri dönmelidir” açıklamasında bulundu.

 

Erçin: Böyle dayatma olmaz


Dr. Erhan Erçin, Kıbrıslı Türk temsilcilerin Larnaka’dan uçuşunun zorunlu hale getirilmesinin, Avrupa Birliği hukukuna aykırı olduğunu açıkladı.


Erçin, “Avrupa Birliği vatandaşlarının nereden seyahat edeceğine yönelik zorunluluk getirmek, Avrupa Birliği hukuğu ile örtüşmemektedir. Kişilerin seyahat özgürlüğü bulunmaktadır. Zaten Kıbrıslı Türk sivil toplum kuruluşları en doğru tepkiyi ortaya koyarak, Ercan Devlet Havaalanı’ndan kendi imkanları ile Brüksel’e giderek bu toplantıya katılmayı uygun buldu” dedi.


Erhan Erçin, şöyle devam etti:


“Avrupa Birliği yetkililerinin mikro konuları yönetmeye çalışmak yerine kendilerinden beklenen görevi yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu bağlamda Kıbrıs Türk halkının AB ile yakınlaştırılması gerekmektedir. Uçuş zorunluluğu getirmek olumsuz tepkilere sebebiyet verebileceği gibi, AB’nin üzerine inşa edildiği özgürlükler kavramı ile de tamamıyla ters düşmektedir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık