Ana Sayfa Yurt Hükümet, patates ve narenciye teşvik primlerini artırdı

Hükümet, patates ve narenciye teşvik primlerini artırdı

Bakanlar Kurulu, patates ve narenciye üretimine destek vermek amacıyla ihracat teşviklerini artırdı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:16
Hükümet, patates ve narenciye teşvik primlerini artırdı

Başbakan İrsen Küçük başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, toplantısının ardından basına açıklama yapan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantıda, bakanlıklardan gelen önergelerin görüşüldüğünü söyledi.


Çavuşoğlu, UBP ve hükümet olarak her zaman üretimi desteklediklerini ve üretimi “ülkeye kök salmak” olarak gördüklerini belirterek, bu çerçevede patates ve narenciye üretimini artırmak için bu ürünlerin ihracatına verdikleri teşvikleri artırma kararı aldıkları kaydetti.


Patateste “paketleme teşvikinin” bu yıl ton başına 100 TL olarak verilmesi kararı ürettiklerini, böylece ihraca hız verilmesini amaçladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, ülkede en ciddi ihracat ürünü olan portakalda ise Türkiye’ye yapılan ihracatlarda birinci sınıf ambalajlı ürüne ton başına verilen teşvikin 90 TL’den 105 TL’ye, ikinci sınıfta 70 TL’den 100 TL’ye, bahçeden her türlü ambalajla yapılan ihracatın 60 TL’den 75 TL’ye, bahçeden dökme ihracatta da teşvikin 60 TL’den 70 TL’ye çıkarıldığını belirtti.


Çavuşoğlu, AB ülkelerine yapılan ihracatlarda ise, Türkiye’ye yapılan ihracatlarda artışa gidildiğinden ve AB’deki farklı uygulamalardan dolayı birinci sınıf paketlere verilen teşvikin 130 dolardan 125 dolara, ikinci sınıfta ise 110 dolardan 100 dolara çekildiğini, teşvikin “bahçeden Türkiye’ye” şeklinde artırıldığını söyledi.


Bu yıl ilk kez mandora cinsi mandalinaya teşvik verileceğini de işaret eden Çavuşoğlu, bu kapsamda birinci sınıf ürüne ton başına 95 TL, ikinci sınıf ürüne ton başına 80 TL, bahçeden yapılan her türlü ambalaja ise 70 TL teşvik verileceğini kaydetti.

 

Belediyelere yapılan katkı payı artırılıyor


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun toplantıda, belediyelere yapılan katkılarla ilgili de önemli kararlar aldığını söyledi.


Çavuşoğlu, nüfus sayımının ardından, belediyelere yapılacak katkı payının artırılmasının, meclisten yasa olarak geçmesi gerektiğini ifade ederek, buna bağlı olarak meclise daha önce belediyelere yapılan katkı payının artırılması için yasa tasarısı götürdüklerini anımsattı.


Nüfus sayımının açıklanmasının ardından bunun belediyelere yansımasını değerlendirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, burada bir sıkıntı olduğunu gördüklerini, bu kapsamda bu sıkıntının ortadan kalkması ve adaletin gelmesi için katkı payının yüzde 8.5’ten 9’a çıkarılması için çalışma yaptıklarını kaydetti.


Bakanlar Kurulu, toplantıya bugün saat 11.00’de devam edecek.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık