Ana Sayfa Siyaset Hükümet yargıda

Hükümet yargıda

UBP başkan adayı Dr. Ahmet Kaşif ile Başbakan İrsen Küçük arasındaki duruşmanın başlamasından önce elektriklerin kesilmesi, daha sonra devreye giren jeneratörün de arıza yapması kafaları karıştırdı.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2012 Salı 10:38
Hükümet yargıda

Serhat İNCİRLİ

Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) 21 Ekim Pazar günü başkentteki Atatürk Spor Salonu’nda başlayan başkanlık yarışı, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde devam ediyor.


UBP Gazimağusa Milletvekili ve iki başkan adayından biri olan Dr. Ahmet Kaşif’in, kurultay sonrasında genel başkan ilan edilen Başbakan İrsen Küçük aleyhine yaptığı “Genel başkan yetkilerinin kullanılmasını engellemeye” yönelik ara emri başvurusunun duruşması dün başladı. Ancak sabahki oturumda elektriklerin kesilmesi, jeneratörün de arıza yapması nedeniyle duruşma öğleden sonraya ertelendi. Mahkeme avlusunda toplanan vatandaşlar, hem elektrik kesintisine, hem de jeneratörün arızalanmasına anlam veremedi. Çok sayıda insan “birileri bu davanın uzamasını istiyor” yorumunu yaptı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Emine Dizdarlı’nın huzurunda dün saat 10.30’da başlayan duruşmada Küçük’ün avukatlarından Ergin Ulunay, yargının siyasi partilerin içişlerine müdahale yetkisi olmadığını, böyle bir yetki varsa da bunun ancak Yüksek Mahkeme tarafından kullanılabileceğini öne sürdü. Ulunay, “Yargı yetkisine itirazın ele alınıp görüşülmesini” istedi.


Yargıç Dizdarlı, Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu’nun bu konudaki görüşünü istedi. Veziroğlu’nun duruşmada söz aldığı sırada elektrik kesintisi yaşandı. Ara emri başvurusu için yapılan yetki itirazı, duruşmaya verilen ara sırasında Yargıç Dizdarlı tarafından reddedildi.

 

Elektriksiz mahkeme

Elektrikler dün sabah kesikti ve mahkemeye jeneratörle elektrik sağlanıyordu. Jeneratörün arıza yaptığı saptandı. Dün gün boyu jeneratörü tamir çalışmaları sürdü.


Yargıç Dizdarlı elektrik arızasının giderilememesi nedeniyle duruşmayı saat 14.00’e erteledi.


Duruşmada, 21 Ekim Kurultayı’ndaki Divan Heyeti’nde yer alan “Küçük yanlıları” Teoman Kuran ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’i, genç avukat Salih Can Doratlı temsil ediyor.


Başbakan İrsen Küçük’ü ise Ergin Ulunay, Hasan Hasipoğlu ve Güner Göktuğ savunuyor.


Kaşif tarafında da dört avukat oturuyor. Fuat Veziroğlu’nun başı çektiği bu kadroda Hasan Yücelen, Münür Doratlı ve Yunsal İlhan yer alıyor.


“Davalılar” arasında isimleri geçen Kaşif yanlısı Divan üyeleri Savaş Atakan ve Zorlu Töre ise davalarını kendileri yürütüyor.


Dünkü duruşmayı Kaşif yanlısı milletvekilleri Türkay Tokel, Hasan Taçoy, Ergün Serdaroğlu ve Afet Özcafer de izledi. Serdaroğlu sabah, Taçoy ve Özcafer ise öğleden sonra mahkemedeydi.


İrsen Küçük duruşmaya gelmedi ancak “davacı” olan Kaşif gün boyu oradaydı.

 

Parti Meclisi nasıl toplandı?

 

Öğleden sonraki duruşmada iki taraf, Savaş Atakan’ı sorguladı.


Sorgulama sırasında çarpıcı iddialar ortaya atıldı. Bu iddialardan birinde, UBP Parti Meclisi’nin 3 Kasım Cumartesi günkü toplantısının da “yasal olmadığı” mesajı verildi. Savaş Atakan’ın iddiasına göre, cumartesi toplantıya çağrılan bazı parti meclisi üyelerine, bu toplantı sırasında “daha önce yapılmış gibi” gösterilmek üzere bir toplantı çağrı tutanağı imza ettirildi.


Ergin Ulunay, Atakan’a, “ben iddia ediyorum ki böyle bir şey olmadı, siz orada mıydınız?” diye sordu. Atakan, “Ben orada değildim ama edindiğim istihbarat ve aldığım bilgi bu yöndedir” dedi. Atakan, “Yani siz diyorsunuz ki 2 Kasım Cuma günü evlerinde oturan UBP’liler toplandı ve 27 kişi toplantı çağrısı mı hazırladı?” diye yorum yaptı.


Bu konu, cumartesi günü UBP Genel Yönetim Kurulu seçiminin de yapıldığı parti meclisi toplantısının yasal olup olmadığı tartışmasına sebep olurken; bu arada, İrsen Küçük tarafından savunma heyetinde yer alan Avukat Güner Göktuğ, “O toplantıda 27 partiliden toplantı çağrı tutanağı için imzaları alan kişi” olarak suçlandı. Göktuğ aynı zamanda 3 Kasım Cumartesi günkü toplantıda genel yönetim kuruluna seçilen 11 kişi arasında yer aldı.

 

“Hüseyin açıkla, artık açıkla, itirazı olan mahkemeye gitsin”

 

Savaş Atakan, sorgulanması sırasında, “Divan katiplerinden Teoman Kuran bana sayım sonucunu aldıktan sonra ikinci tura kaldık dedi” diye konuştu. O anda Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün’e kendisinin “İkinci tura kaldık” dediğini, Özgürgün’ün ise “Bakarız” şeklinde yanıt verdiğini öne sürdü.


Atakan, Teoman Kuran’ın “İkinci tur”, Özgürgün’ün ise “Bakarız” diye yorumladığı sırada oraya Başbakan Küçük, Ertuğrul Hasipoğlu ve Şerife Ünverdi’nin korumalarla geldiklerini ve İrsen Küçük’ün Hüseyin Özgürgün’e, “Hüseyin açıkla! Artık açıkla” dediğini işittiğini iddia etti. Atakan, bu duruma müdahale ettiği için de kendisiyle bazı kişilerin tartıştığını belirtti. Atakan, İrsen Küçük’ün, “Açıkla Hüseyin, itirazı olan mahkemeye gitsin” dediğini duyduğunu da beyan etti.


Atakan, bilahare, İlker Edip ve Teoman Kuran’ın “Küçük kazandı”, kendisi ve Zorlu Töre’nin ise “İkinci tur” diye karar verdiklerine işaret etti.


“Bir hafta sonra ikinci tur seçim yapılmasını istedik ve Hüseyin Özgürgün’ün önüne iki ayrı karar koyuldu” diyen Atakan, “Emare 1” olarak kabul edilen ve Küçük’ün 704, Kaşif’in 690 oy aldığını beyan eden, Özgürgün, Edip ve Kuran’ın imzası, kendisiyle Töre’nin ise itiraz şerhi bulunan kararı okudu. 3’e 2 oyla ve el yazısıyla hazırlanan bu emarede, Küçük’ün “genel başkan” seçildiği duyurulurken, alt taraftaki itirazda, “hayır genel başkanlık için ilk turda 715 oy gerekiyor ve ikinci tur yapılmalıdır” yazıyor.Devlet memurları kararı kaleme aldı!

 

Dünkü duruşmada İlker Edip ve Teoman Kuran’ın hazırlayıp imzaladıkları, “2 adaylı seçimde ikinci tura gerek yok” ana fikirli bir diğer belge de “Emare 2” oldu.


Duruşmada “Emare 3” olarak ise kurultay sonucuna itiraz eden Ahmet Kaşif’e hitaben bilgisayarda yazılan bir yazı sunuldu. Bu emarenin Kurultay salonunda değil, “Başbakanlıkta” yazıldığı iddia edildi. Atakan, 22 Kasım Pazartesi saat 16.00 sularında bu emareyi başbakanlıkta görevli dört devlet memurunun getirdiğini; Kuran, Edip ve Özgürgün’ün onayladığı bu belgeye kendisi ve Töre’nin “şerh” koyduğunu anlattı.


Emare 3’te, 2 adaydan fazla aday olmadığı için ikinci tura gerek olmadığı; delege sayısı değil, katılan delege sayısının salt çoğunluğun aranması gerektiği yani 702 rakamının kazanmak için yeterli bulunduğu yazıyor.


Atakan, Kurultay’ın yapıldığı salonun dışında hazırlandığını öne sürdüğü Emare 3’ü, İlker Edip ve Teoman Kuran’ın okumadan imzaladıklarını da iddia etti. “Ben çok yorgundum, kararı aldım eve götürdüm, ertesi gün partide Töre ile birlikte itirazımızı not düştük” dedi.


Avukat Fuat Veziroğlu, kurultayın yapıldığı salonda daktilo ya da bilgisayar olup olmadığını sordu. Atakan, “Tippex bile yoktu” diye yanıtladı. Veziroğlu, “Ben sana daktilo veya bilgisayarı sordum yahu Savaş” diye kızdı. Atakan “Yoktu” dedi.


Atakan, Emare 3’ün kurultayın yapıldığı salonun dışında hazırlandığı iddiasında ısrarcı oldu. Küçük’ün avukatları Atakan’a, “Bu mahkemenin kararları nerede yazılır Sayın Atakan?” diye soru yöneltti.

 

“Üye tam sayısının salt çoğunluğu”

 

Duruşmada, Töre ve Atakan’ın kurultay sonucuna yazılı itirazları “Emare 4” olurken, Ahmet Kaşif adına sonuca yapılan Avukat Yunsal İlhan imzalı belge de “Emare 5” olarak kabul edildi.


Fuat Veziroğlu, UBP Tüzüğü’nü de “Emare 6” olarak mahkemeye sundu. Ulunay itiraz etmedi.


Veziroğlu daha sonra Parti Tüzüğü’nün yayın organlarını düzenleyen 13. maddesini, parti örgütü merkez organlarının isimlerinin yer aldığı 15. maddeyi, kurultay gündemi ve yeter sayısını düzenleyen 20. maddeyi, kurultay başkanlık divanıyla ilgili 22. maddeyi, genel başkanlık seçimiyle ilgili 28. maddeyi tek tek Savaş Atakan’a okuttu.


Veziroğlu, özellikle 28. maddede yer alan, “Genel Başkan’ın görev süresi olağan kurultaya kadar devam eder…

Dolayısıyla 21 Ekim 2012’de divan oluştuğu anda genel başkanlık sona ermiştir” noktasına vurgu yaptı.


Veziroğlu daha sonra Atakan’dan, tüzüğün 31, 32, 33, 36, 37 ve 41. maddelerinin neleri düzenlediğini okumasını istedi.


Parti Meclisi, Genel Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik seçimleriyle ilgili bu maddelerde, genel sekreterin, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilebildiğine vurgu yapıldı.


Ayrıca 42. maddede genel sekreterin görevden alınabilmesi için de üye sayısının salt çoğunluğunun gerektiği belirtildi.

 

Ulunay’ın tüm itirazları reddedildi

 

Veziroğlu’ndan sonra Ergin Ulunay söz aldı. Ulunay, “Yarın devam etmek istiyorum Sayın Yargıç” talebinde bulundu. Yargıç Dizdarlı, “İstintak bugün bitecek” dedi. Yargıç daha önce de Ulunay’ın iki emareye yaptığı itirazı reddetmişti.
Ulunay, Atakan’ın “Kaşif yanlısı” olduğuna vurgu yaptı. Atakan, “İki kişiyi Sayın Küçük, iki kişiyi de Sayın Kaşif divana önerdi, Sayın Özgürgün de başkan olarak kabul edildi ve oy birliği ile seçildik” dedi.


Ulunay, sorularında “Divan sonuçta 3’e 2 de olsa bir karar aldı” yorumunu yaptı.


Ulunay’ın ardından Salih Doratlı da Atakan’a emarelerle ilgili bazı sorular sordu.


Yargıç Dizdarlı, yaklaşık bir buçuk saatlik öğleden sonraki duruşmayı bugün saat 10.00’a aktardı.


Fuat Veziroğlu bugün Zorlu Töre ve Ahmet Kaşif’i kürsüye çağıracak. İki taraf sorularını soracak. Veziroğlu, “gerekirse bir tanık daha çağıracağım” derken, Küçük kanadından hangi tanıkların geleceği belirtilmedi.

 

Ne olacak?

 

Bu duruşmaların bugün mü yoksa daha sonraki bir tarihte biteceği henüz netleşmiş değil. Yargıç Dizdarlı bu aşamada, “Başbakan İrsen Küçük’ün genel başkan yetkilerinin kullanılmasını engellenmesi” için yapılan başvuruyu karara bağlayacak. Yani, ya “Küçük’ün yetkisi yoktur” diyecek ya da “Divanın kararı geçerlidir” kararına ulaşacak. Genel başkanlık seçiminin yapılıp yapılmayacağı davanın esasıyla ilgili…


Siyaset ve yargı çevrelerinden gözlemciler, UBP’yi çok gergin günlerin beklediği yorumunu yapıyor.


Küçük’ün genel başkanlık yetkilerinin 21 Ekim’de sona erdiğine karar verilirse, partide şu anda başkanlığa vekalet edecek “genel sekreter” de bulunmuyor. UBP’nin 3 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirdiği parti meclisi toplantısının da yargıya götürülmesi olasılığı bulunuyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık