Ana Sayfa Dünya Hükümete tepkiler büyüyor

Hükümete tepkiler büyüyor

LTB çalışanlarının dün akşam gerçekleştirdiği mitinge çok sayıda örgüt destek verdi.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 14:37
Hükümete tepkiler büyüyor

Maaşlarının ödenmemesi, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmaması nedeniyle Belediye Emekçileri Sendikası tarafından Lefkoşa Türk Belediyesi’nde başlatılan grev çerçevesinde dün akşam belediye çalışanları geniş katılımlı bir miting düzenledi.

 

18 sendika, 5 sivil toplum örgütü ve 5 siyasi partinin de destek verdiği mitinge halk tarafından da yoğun bir katılım oldu. Mitinge Türkiye’den de bazı örgüt temsilcileri katılarak destek verdi. Miting, saat 18.00’de LTB binası önünden başlayıp Atatürk Meydanı’nda son bulan yürüyüşle start aldı. Hiçbir siyasi partinin bayrak ve flamasının yer almadığı mitinge, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Türk-Sen, Dev-İş, Koop-Sen, El-Sen, Tel-Sen, Çağ-Sen, Basın-Sen, DAÜ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, Güç-Sen, Tıp-İş, Emek-İş, Devrimci Genel-İş, Mağusa Türk Genel-İş, Petrol-İş, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Taşeronlar Birliği, Zeytinyağı Üreticileri, Baraka, Barikat, CTP-BG, TDP, YKP, BKP ve KSP destek verdi. Türkiye’den Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri ve Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Dr. Çetin Erdolu Kamu ile Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu da mitinge katılarak destek verdiler ve halkı selamladılar.

 

Selamlamaların ardından Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da alanda olduğu ve mitinge destek verdiği anons edildi. Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) öğrencileri de alana topluca gelerek eyleme destek verdi. BES Başkanı Savaş Bozat ile eyleme destek veren tüm örgütler adına Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı’nın konuşmasıyla devam eden miting, sırasıyla Sol Anahtar müzik grubu; Sadık Zabit ve Arda Gündüz’ün seslendirdiği şarkı ve marşlardan oluşan mini dinletiyle tamamlandı. BES Başkanı Savaş Bozat, 8 aydır emeklerinin karşılığı olan maaş ve ücretlerin düzenli ödenmesi; sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının düzenli yatırılması ve yönetenlerin bu iki temel konu olmak üzere yasalara uyması için mücadele ettiklerini söyledi. Bozat, devam eden mücadelenin ekmek ve sosyal güvenlik haklarını almaya yönelik olduğunu vurgulayarak, hedefin bunlarla birlikte, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni ve Lefkoşa’yı bugünkü duruma düşürenlerden hesap sormak olduğunu belirtti. Savaş Bozat, “Bugünden itibaren oyun bitmiştir” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın gittiğini, UBP’nin başının belli olmadığını savundu.

 

Bozat, mücadelenin uzun ve çetin olacağını ifade ederek, “Gazamız mübarek olsun. Yalansız, talansız, emeğin ve emekçinin hakkını aldığı, alabildiği bir düzen istiyoruz” diye konuştu. Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı tüm örgütler adına yaptığı konuşmada, mitingin karanlıktan aydınlığa uzanan yolun onurlu insanları tarafından gerçekleştirildiğine işaret ederek, UBP’nin 2009’da halka yalan söyleyerek oyunu çaldığını ileri sürdü. UBP’nin Hükümet olduktan sonra da işçileri, emeklileri kandırmaya devam ettiğini; imzaladıkları protokollere bile uymadığını savunan Bıçaklı “UBP insanları kandırarak ülkeyi yöneteceğini zannediyor” dedi. Arslan Bıçaklı, “BES Hükümet yasalara uysun diye grev yapıyor, bu dünyanın neresinde görüldü. Bu nasıl bir şey” diye sordu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık