Ana Sayfa Gündem "HÜKÜMETİN ELİ YİNE MEMURUN CÜZDANINDA"

"HÜKÜMETİN ELİ YİNE MEMURUN CÜZDANINDA"

Eşit Hak ve Adalet Sendikası yaptığı açıkalma ile hükümetin elinin yine memurun cüzdanında olduğunu savundu.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2018 Cuma 10:21

Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hayat Pahalılığını yasal ölçekte yansıtmaktan kaçınılması halinde her türlü eylemi yapmak ve direnme hakkını kullanmaktan kaçınmayacaktır” denildi.

Başkan İzzet Türkmen imzalı açıklama şöyle:

“Döviz kurlarında meydana gelen artış süreci geriye dönmeye başladığı halde kötü bir performans sergileyen hükümet dar gelirliyi ve sabit gelirliyi, asgari ücretlileri, engellileri, sosyal yardım maaşı ile hayatını sürdürmeye çalışanları fırsatçılar ve vurgunculara ezdirmeye devam etmektedir.

Yapılabilecek onca iyileştirme ve alınabilecek önlem varken her şeyi on İki fiyat denetim memuru ile hallettiğini zanneden Hükümet yıllarca süren teşviklerle dünya sıralamalarına girenlerin, teşvik kapsamından muafiyet kapsamından artık çıkması gerekenlerin bu ülkenin kaymağını yiyenlerin kapısını çalmaya korktuğu için yine memurun maaş artışına göz dikmiştir.

Maliye Bakanlığı’nda bazı sendikalarla dörtlü koalisyonun temsilcilerinin katıldığı toplantıdan anlaşılan Hükümet, 2018 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında meydana gelecek hayat pahalılığının çalışanların maaşlarına yansıtılmayacağını deklere ederek, bu kez kamu çalışanlarının elini kolunu değil tüm vücudunu taşın altına koyma gayretindelerdir.

Kamuda önemli üye sayısına sahip sendikaları da çağırmak her kesimin fikirlerini almak varken her zaman yaptıkları gibi beraber çalışmayı alışkanlık haline getirdikleri sendikaları toplantıya çağırmakla yetinmişlerdir.

Ek mesai kesintilerinde hiç direnmeden %15’i kabul edenler bu defa da direnmekten hakları savunmaktan bahsetmektedirler.

Toplantıyı düzenleyenlerden talebimiz, kamuda üye sayısı ve faaliyetleri ile etkili olan sendikalarında bu toplantılara davet edilmeleridir.

Ülkenin kaymak tabakasını ve Devletin hiçbir fedakârlıkta bulunmadığı, teşviklerin ve muafiyetlerin misliyle devam ettiği ortamda sadece kamu çalışanlarından fedakârlık beklemek başlı başına adaletsizliktir.

Toplumsal seferberlik nidaları ile yeri göğü inleten Hükümet, toplumun sadece memurdan ibaret olmadığını farkına varmalıdır.

Devleti yönetenlerin, Hükümetin, Bakanlıkların, teşvik ve muafiyet alanların, vergi, sigorta ihtiyat sandığı affı alanların büyük mülk sahiplerinin elini taşın altında görmeden hükümet memurun kapısını çalmasın elini cebimizden çeksin. Krizin faturasını bize göndermeyi bıraksın.

HAKSEN, Eşit Hak ve Adalet Sendikasının iki ayda bir Hayat Pahalılığı önerisini daha önce kabul eden, Maliye Bakanı döviz kurlarındaki artış nedeniyle aldığı karardan dönmüştü.

HAKSEN Hayat Pahalılığını yasal ölçekte yansıtmaktan kaçınılması halinde her türlü eylemi yapmak ve direnme hakkını kullanmaktan kaçınmayacaktır.

Bu amaçla yapılacak eylemlere de gerekli desteği vermekten kaçınmayacaktır”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEÇİTKALE - MALLIDAĞ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık