Ana Sayfa Teknoloji Hükümlülere ölüm ve hastalık izni

Hükümlülere ölüm ve hastalık izni

Tehlikeli olmayan hükümlülerle tutuklulara, 2. derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde yol süresi hariç 2 güne kadar izin verilebilecek.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 11:34
Hükümlülere ölüm ve hastalık izni

Adalet ve İçişleri Bakanlıklarınca hazırlanan Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere, güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlülere, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde, cumhuriyet başsavcısının onayıyla yol süresi dışında 2 güne kadar cenazeye katılması amacıyla izin verilebilecek.

Hastalık nedeniyle mazeret izni

Aynı durumdaki hükümlü ve tutuklular, ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalığı bulunduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi durumunda, her bir yakını için bir defaya mahsus olmak üzere yol süresi hariç bir güne kadar hasta ziyareti için izin alabilecek.

İzin verilen hükümlü ve tutuklulardan kapalı ceza infaz kurumlarında bulunanlar dış güvenlik görevlisi refakatinde, açık ceza infaz kurumları ile çocuk eğitim evlerindekiler ise refakatsiz izne gönderilecek.

İzinde uyulması gereken kurallar

Hükümlü veya tutuklular, izin süresince alkollü içecek veya uyuşturucu madde kullanamayacak, güvenlik riski teşkil edebilecek veya hükümlü ve tutuklu sıfatıyla bağdaşmayacak davranışlarda bulunamayacak, taziye amacı dışında telefonla görüşemeyecek ve diğer iletişim araçlarını kullanamayacak, medya kuruluşlarına yazılı veya sözlü açıklama yapamayacak.

Giderler

Mazeret iznine refakat eden dış güvenlik görevlilerinin harcırah ve yol giderleri, ilgili tüzük çerçevesinde,  hükümlü veyatutuklu tarafından ödenecek. Giderlerin bu şekilde karşılanmaması halinde verilen mazeret izni uygulanmayacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık