Ana Sayfa Yurt İBB'den Gezi Parkı açıklaması

İBB'den Gezi Parkı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yeni bir açıklama yapıldı.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 17:55
İBB'den Gezi Parkı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nden yapılan açıklamada Taksim Gezi Parkı'nın 8 bin metrekare daha büyütüldüğü belirtildi.

Böylece Taksim Gezi Parkı'nın 58 bin metrekarelik bir yeşil alan haline geleceği ifade edilirken bugün başlayan son çalışmalarla, 558 olan ağaç sayısının 704'e, dikilen mevsimlik çiçek sayısının ise 322 bine ulaştığı kaydedildi.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Taksim Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazının kaldırılmasının ardından, bu alanın da yeşillendirilmesi çalışmasına başlandı" denildi

Açıklama şöyle devam etti:

-Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan dükkanların yıkılarak tasfiyesi ile, 8 bin metrekare daha alan kazanıldı.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı/Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce sürdürülen çalışma ile, 50.000 metrekare yüzölçümüne sahip Gezi Parkı'nın alanı 58bin metrekareye çıkacak.

-Cumhuriyet Caddesine doğru yapılan şevlendirme ile, Gezi Parkı ile trafiğin yeraltına alınmasıyla kazanılan alan ve Atatürk Anıtı etrafındaki Meydan bütünleştirilmiş olacak.

-Çalışma kapsamında 17 adet Çınar Ağacı dikimi de gerçekleştirildi.

-Cuma gününe kadar tamamlanması planlanan çalışma kapsamında 120 bin adet çiçek daha dikilecek.

16 Haziran 2013 tarihinden bu yana Taksim Gezisi'nde sürdürülen çalışmalar sonucunda;

-Daha önce 563 olan ve 5 adedi Taksim Yayalaştırma Projesi sahasında kalması sebebiyle Abide-i Hürriyet Anıt Parkına nakledilerek 558'e düşen ağaç sayısı, 16 Haziran sonrası dikilen 129 yetişkin ağaç ve bugün dikilen 17 adet Çınar Ağacı ile 704 ağaca ulaşmış oldu.

-202.000 olan mevsimlik çiçek sayısı 322 bin'e ulaştı.

-5000 adet gül dikildi.

-Tahrip olan çim alan yenilenerek, 26 bin metrekare yeni çim serildi.

-Park alanına 50 adet yeni oturma bankı konuldu, 82 oturma bankının da tamiratı yapılarak tekrar kullanıma sunuldu. Böylece oturma gruplarının sayısı 132 adede ulaştı.

-Zarar gören çocuk oyun grubunun yerine de yenisi konuşlandırıldı.

-Zarar gören aydınlatma tesisatı, aydınlatma direkleri elden geçirildi ve eksiklikleri tamamlanarak çalışır hale getirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık