Ana Sayfa Astroloji İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞLIK'TA DUVARA TOSLADI

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞLIK'TA DUVARA TOSLADI

Hükümet iptal ettiğini söylediği 175 vatandaşlığı "Resmi Gazete'de" ne zaman yayınladı?

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2018 Pazartesi 21:16
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞLIK'TA DUVARA TOSLADI

Hükümetin daha göreve gelir gelmez, ülkenin acil sorunlarından önce ele aldığı vatandaşlıkları iptal söylemi ve ilk iptal edilen vatandaşlıklarla ilgili yapılan yanlışlar toplum vicdanını sarsmaya devam etmeye başladı.

Geçtiğimiz İçişleri Bakanlığı, incelemesi tamamlanarak iptal edilmesi yönünde Bakanlar Kuruluna önerge götürerek iptal ettirdiği 175 vatandaşlıkla ilgili bazı iddialar ortaya atıldı. Ve akabinde Resmi Gazete’de yayınlanması gereken bu karar ve isimlerin yayınlanmadığı öne sürüldü. Bu iptallerden bu yana yaptığımız araştırmada da Resmi Gazete’de böyle bir karara rastlayamadık.
Aldığımız duyumlara göre ilk iptal edilen vatandaşlıkların, UBP kaynaklı referanslardan olması dikkat çeken önemli bir nokta oldu.

ÖNEMLİ İSİMLERİN DE OLDUĞU ORTAYA ATILDI
Yine iptal edilen vatandaşlıklar arasında, bir dönem KKTC’de Kolordu Komutanlığı görevini yürüten ve Türkiye’de Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2013 yılında emekli olan Hayri Kıvrıkoğlu’nun çocuklarının da olduğu iddia edildi.
Ülkemizde tümen ve Kolordu Komutanlığı görevlerini sürdüren komutanların ailelerinin de iptal edilen o 175 kişilik vatandaşlık listesinde yer aldığı iddiası yapıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin AB İşlerinden Sorumlu Bakanı ve Başmüzakerecisi Mevlüt Çavuşoğlu’nun özel kalem müdürünün de vatandaşlığının bu 175 kişilik listede olduğu iddiası ifade edildi.

NEDEN RESMİ GAZETEDE YER ALMADI ?
Başta Hükümetin ve İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın, Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığı iptal edilen 175 kişinin listesini ve Bakanlar Kurulu Kararını neden bugüne kadar yayınlamadığı konusundaki soruları yanıtlaması bekleniyor.
Elde edinilen bilgilere göre, yukarıda iddia edilen kişilerin vatandaşlıklarının da iptal edildiği öğrenildikten sonra, bu durumun rahatsızlık yarattığı ve iptal edilen vatandaşların isim listesinin yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi gazetede yayınlanmasının durdurulduğu öne sürüldü.
Ayrıca bugün Diyalog Gazetesi’nde de yer alan bir haberde de, 14 yaşında Kıbrıs’a gelen, 2 çocuğunu burada doğuran ve 26 yıldan beri ikameti bulunan Fatma Erdoğ’un vatandaşlığının da iptal edildiği ortaya çıktı.

FATMA ERDOĞ İÇİŞLERİ BAKANI’NA TEPKİSİNİ NASIL DİLE GETİRDİ ?
Fatma Erdoğ; 14 yaşında evlenerek, eşi ile birlikte Hatay’dan, Kıbrıs’a geldi. Tam 26 yıldan beri adada yaşıyor. Tuğçe ve Tugay isimli iki çocuğunu Kıbrıs’ta dünyaya getiren Fatma Erdoğ, aile bağları nedeniyle geçmiş hükümet tarafından vatandaş yapıldı.

175 KİŞİ ARASINDA FATMA ERDOĞ’DA VAR
Çocukları üzerine oturma izni alarak ikamet ettiğini söyleyen Fatma Erdoğ, geçtiğimiz hafta içinde vatandaşlığı iptal edilen 175 kişi arasında adının da yer aldığını öğrenince hayatının en ağır şokunu yaşadı. Diyalog muhabirine konuşan Erdoğ “Benim adi bir suçum yok. İki çocuğumu burada doğurmuşum. Oğlum halen askerlik görevini bu topraklar üzerinde yapıyor. Böylesi bir durumda benim vatandaşlık hakkımın olmadığını iddia etmeleri çok üzücü” dedi.
"VATANDAŞLIĞIMI LÜTFEN GERİ VERİN"
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a seslenen Fatma Erdoğ şunları kaydetti: “Türkiye’de doğdum ama orada 14 yıl yaşadım. Tam 26 yıldan beri de Kıbrıs’ta yaşıyorum. Çocuklarım KKTC vatandaşı. Benim vatandaşlığımı lütfen geri veriniz.”

GAZETECİ ALİHAN PEHLİVAN DA BUGÜNKÜ YAZISINDA İPTAL VATANDAŞLIKLARI ELEŞTİRDİ
Klasik CTP anlayışıdır, her hükümet döneminde vatandaşlık üzerinden popülizm yapmak ve bu ülkeye emekçi olarak gelenlerin bin bir güçlük ile aldıkları vatandaşlıkların iptalini sağlamak. Benzer uygulamalar geçmiş CTP hükümetleri döneminde de yaşanmıştı. İşin ilginç yanı CTP her seferinde bunu yaparken yanında DP’nin de ortak olması.

"BENİM REFERANSLARIMI ÖNCELİKLE ELE ALMIŞLAR"
Oysa son UBP-DP Hükümeti döneminde DP tarafından da istenen onca kişi vatandaş yapıldı, yalansa buyursunlar yalan desinler. Üstelik son iptal listesinde DP kanadının istediği isimlerden hiç birinin iptal olmamış olması da ayrı bir tartışma konusu olmalı… Ama bu sefer iptal edilen vatandaşlıklar için yöntem biraz farklı kılındı. Bakanlar Kurulu’na giden kararlara bakıldı ve kimin referans olduğu incelendi. Pek muhterem bakanımız da benim adımın referans olduğu kişileri hemen iptal listesine yazdırmış. Hak ve hukuk üzerine eğitim almış ama gel gelelim sonuç ortada.

İPTAL ETTİĞİNİZ VATANDAŞLIK DEĞİL “UMUTLAR”
Peki, Alihan Pehlivan kime referans olmuş. Örneğin; Girne’de yaşayan Ahmet Şeref Polatateş referans olmuş. 20 yıldan beri bu ülkede yaşıyorlar ailecek. Çocukları bu ülkedeki okullardan mezun olmuş şimdi dünyanın önemli markalarında yönetici. Girne’de 20 yıldır kendi apartmanları var. Hiçbir yüz kızartıcı veya başka bir suca karışmamış. Kendi işyerleri var, vergilerini düzenli ödüyorlar. Şimdi büyük icraat yaptığını zanneden bu zavallı arkadaşlara son sözüm, tarih sizi affetse bile benden zor kaçarsınız. Çünkü siz sadece bir ailenin vatandaşlığını iptal etmediniz, onların umutlarını, bu devlete olan bağlarına da zarar verdiniz. İki elim yanınızda, haberiniz olsun…

Şimdi Hükümet ve İçişleri Bakanlığı’ndan konu ile ilgili geniş bir açıklama bekleniyor...

(KIBRIS MEDYATÖR)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AKINCI’NIN KONUŞMASI RUM BASININDA...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık