Ana Sayfa Astroloji İhracatsız ekonomi, tekerleksiz arabaya benzer

İhracatsız ekonomi, tekerleksiz arabaya benzer

Mustafa Hacı Ali İşletmeleri DirektörlerindenOkan Hacı Ali, ekonomik yapıyı yorumlarken çarpıcı saptamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi 20:25
İhracatsız ekonomi, tekerleksiz arabaya benzer

Mustafa Hacı Ali İşletmeleri Direktörlerinden Okan Hacı Ali, ihracatın ekonomik yaşamdaki önemine vurgu yapıp, “İhracatsız ekonomi, tekerleksiz arabaya benzer” dedi.

   Okan Hacı Ali, “Artık global bir dünyada yaşıyoruz. Ekonomik yapılanmayı da dünyadan soyutlayarak yapmak mümkün değil. Bu durumda dünya liglerinde gücümüz oranında oynamayı başarmak zorundayız. İthalat olacak elbette, ancak, ihracat olmazsa dengesiz bir ilişki olur” diye konuştu.

   Kırnı Piliçleri ihracatında kısa sürede olumlu yönde çok deneyimler elde ettiklerini anlatan Okan Hacı Ali, şöyle konuştu: 

   “Kırnı Piliçleri’nde, en önemli avantajımız, kendi iç piyasa bağlantımıza rağmen her bakımdan dünya standartlarında bir kaliteye sahip olmamızdır. Kuzey Irak’tan başlayarak dış pazara açıldığımız zaman kalitemizle hızlı bir kabul gördük. Bugün Çin’e kadar ürün ihraç ediyoruz. Dış pazarda rekabet var. Uluslararası kriterler var. Ürünü satarken değil, sattığınız ürünün her aşamasında ne kadar sağlıklı ve güvenilir olduğunu açıkça ortaya koymanız gerekir. 

   Ürün alacak firmaların temsilcileri gelip yerinde inceleme yapar. Bunlar birer tecrübedir. Kısa sürede çok başarılı sonuçlar aldığımız için ülkemiz ekonomisinin ihracat kaleminde önemli yer tutmaya başladık. İhracat yapınca, ihracatın önemini de çok iyi anladık. İhracatsız ekonomi, benzetme yerindeyse tekerleksiz arabaya benzer.”

 

“Kısır döngüden kurtulmak şart”

   Kuzey Kıbrıs’ta ekonomik anlamda potansiyel olduğunu ancak bu potansiyelin değerlendirilmesinde sorun olduğuna dikkat çeken Okan Hacı Ali, şöyle konuştu: 

   “Kabul etmeliyiz ki üretim motivasyonu düşük bir toplumuz. Devletin hantal büyüklüğü, abartılı istihdam iş gücünün üretimden kopukluğuna da neden oluyor. Verimsizlik yaygın hastalıktır. Verimsizliği, üretim dışı iş gücü hastalığını tedavi etmeden,  kısır döngüden kurtulamayız. Kısır döngüden kurtulmak şart.”

 

“Özel sektör de cesur olmalı”

   Genelde devletin eleştirilmesinin kolay olduğuna da vurgu yapan Okan Hacı Ali, özel sektöre de gönderme yapıp, “Özel sektör de daha cesur olmalı. Bu cesaret içte yeni alanlarda yatırım yapma yanında dışa açılmayı da kucaklamalı. ‘Yabancı yatırımcı ülkemize gelsin’ diyoruz. Bizler de dışta yatırım iklimi uygun olan yerlerde neler yapabileceğimizi değerlendirmeliyiz” dedi.

   Okan Hacı Ali, küçük, sorunları olan bir adada yaşama psikolojisinden kurtulmanın girişim için koşul olduğunun altını da çizdi.

 

“Güneyi düşman rakip görmüyoruz”

  Olası bir çözümde Kıbrıs Rum ekonomik yapısından korkup korkmadıkları yönünde bir soruya Okan Hacı Ali şu yanıtı verdi: 

   “Ekonomik yaşamda rekabet vardır. Rekabet yoksa sorun var demektir. Güney Kıbrıs’ı düşman rakip görmüyoruz. Kapılar açık olduğu için güneyin pazar koşullarını da yakında izliyoruz. Bütün piliç, piliç kalça, baget but ve göğüs filette % 40’e kadar varan oranlarda daha ucuzuz. Daha ucuz olma yanında, üretimdeki besleme programlarımız, tat bakımından da avantajımız.

   Kuzey Kıbrıs’taki tüketim noktalarında aldığımız bilgilere göre pek çok yabancı ülke diplomatı ve çok sayıda Kıbrıslı Rum, marketlerimizde düzenli olarak Kırnı Pilici ürünlerimizden almaktadır.”

 

Toplu taşımacılık…

   Okan Hacı Ali, şu an için çalışma alanları dışında görünse de Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşımacılığım verimli hale getirilmesinin yararlarına inandıklarını da belirtip, şunları söyledi:

   “Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşımacılığın istenilen noktada olmamasını çok yönlü kayıpları var. Her evde en az iki araba varsa bunun bir nedeni de zorunlu ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs’ın kaliteli toplu taşıma ağına ihtiyacı var. Bunu başarmamız durumunda yararlarını çok kısa sürede göreceğimize inanırım.”  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık