Ana Sayfa Ekonomi IKBY'de kuponla akaryakıt dönemi

IKBY'de kuponla akaryakıt dönemi

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı, akaryakıt istasyonları önünde oluşan uzun araç kuyruklarını azaltmak için benzin kuponu uygulamasını başlattı.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 17:46
IKBY'de kuponla akaryakıt dönemi

Uygulama kapsamında Erbil'deki 12 petrol istasyonunda başvurular alınmaya başlandı. Sürücüler, Birleşmiş Milletler gıda kuponu ve araç ruhsatlarıyla başvuru merkezlerine gelerek kayıt yaptırıyor. Başvurusu tamamlanan kişilere daha sonra işlem takibi yapmaları için sıra numarası veriliyor. Araç sahibi, kuponuyla haftada bir kez yakıt alabilecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Petrol ve Doğalgaz Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet, kupon yönteminin geçici olduğunu, kalıcı çözüm için özel firmaların, dışarıdan petrol ithal etme yoluna gitmesi gerektiğini söyledi.

Beyci'den günlük gelen bir milyon litre benzinin kesilmesi nedeniyle sıkıntının yaşandığını anlatan Cevdet, şunları kaydetti:

"Kürdistan bölgesinin içeride ürettiği benzinin miktarı 6 milyon litredir. Ancak Irak’ın güney vilayetlerinden bölgeye yoğun göç olması nedeniyle, benzine talep iki üç katına çıktı. Beyci Rafinerisi'nden daha önce günlük bir milyon litre benzin geliyordu. Ancak IŞİD saldırısı sonrası bu sevkiyat kesildi. Bütün bunlar, krizin patlak vermesine neden oldu. Biz, Kürdistan bölgesi hükümetinin, özel firmalara petrol ithalatı için kolaylık sağlamasını talep ediyoruz. Bu firmaların, Türkiye ve İran’dan işlenmiş akaryakıt getirmeleri için kolaylık sağlanmalıdır."

Irak'taki akaryakıt krizi, terör örgütü IŞİD ile yerel silahlı militanların, Beyci Petrol Rafinerisi'ni ele geçirmesiyle başlamıştı. Ağırlıklı Musul, Selahaddin, Diyala, Erbil ve Süleymaniye kentlerinde yaşanan yakıt krizi nedeniyle petrol istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Çoğu araç sahibi, yakıt alabilmek için geceden sıraya giriyor. Araç sahipleri, bazı zamanlar 25 litre benzin için 15 saat beklediklerini ifade ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık