×
Kıbrıs
"İki devletli çözüm mümkündür"
Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs konusunda ciddi bir gelişme söz konusu olmadığını vurguladı.
11 Kasım 2019 Pazartesi 14:18

Başbakan Tatar yaptığı açıklamada şu anda üçlü görüşmeden bahsedildiğini ancak kendilerinin elde ettiği bilgilere göre Kıbrıs konusunda çözüm için Rum tutumunda en küçük bir değişiklik olmadığını dolayısı ile ciddi bir gelişme beklemediklerini kaydetti.

Tatar, “2017 yılında şimdi üzerinde yeniden durulan Guterres çerçevesine uygun görüşmeler yapıldığını ancak başarısızla sonuçlandığını, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın basına artık kendi nesillerince federal bir çözümün yapılamayacağını söylediğini” hatırlattı ve şöyle konuştu:

“Aradan bir buçuk yıl geçti. Sayın Akıncı bu süre içinde Rum tutumunda bir değişiklik olmadığını hatta geri gittiğini söyledi. Şimdi gayri resmi de olsa seçimlere az bir süre kala Rum lider ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile bir araya geliyor. Peki ama, eğer, Rum tarafı hala Türkiye’nin garantisinin kalkmasında ısrar ediyorsa, egemen eşitliğimizi reddediyorsa, veto hakkımızı ortadan kaldırmaya kararlıysa, alternatif çözüm şekilleri masaya gelmeyecekse, bir zaman sınırlaması ortaya konulmayacaksa, Kıbrıs Türkü’ne bu müzakereler de çökerse önünün artık kesilmeyeceği, ambargoların kalkacağı sözü daha baştan verilmezse masaya oturmak Kıbrıs Türkü’nün yararına mı? Bize göre değildir. Artık

“50 senedir yapılmakta olan görüşmelerde federal temelde bir ortaklığın mümkün olmadığının ortaya çıktığını dile getiren Tatar, Kıbrıs konusunda artık alternatif düşüncelerin de konuşulması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Tatar, “ Kimsenin halkı umutsuzluğa sevk etme hakkı olmadığını, halkın kaderini Rumların istediği içerikte bir federal çözüme bağlamanın hata olduğunu” ifade etti ve “ Kıbrıs Türkü olarak biz geniş biz uzlaşı ile karar verir Türkiye’nin desteğini alırsak , ki Türkiye bunu vermeye hazırdır, iki devletli bir Kıbrıs mümkündür. Zaten şu anda yaşanan gerçek de budur. Rum da bunu kabul etmek durumunda kalacaktır. Hiçbir sıkıntı olmaz. AB bizi de üye yapar ve bambaşka bir ortam doğar” dedi.


Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı