Ana Sayfa Kültür & Sanat İkisinden de vazgeçmem

İkisinden de vazgeçmem

Mevlüt Safsoy’un iki tutkusundan biri 1954’te evlendiği Mediha Hanım, diğeri 1976’da satın aldığı Morris Minor.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 15:54
İkisinden de vazgeçmem

Hasan ÇAĞDA


Baf’ta 1954 yılında evlendiği eşi Mediha Hanım’dan ve ailesinin fotoğraflarıyla süslediği arabasından asla vazgeçmeyeceğini söyleyen 76 yaşındaki Mevlüt Safsoy, yıllara meydan okuyor.


İngiltere’de 1950’li yılların sonu ile 60’lı yıllarda üretilen Morris Minor 1000 Traveller model arabasını1976 yılında Gönyeli’den ikinci el olarak aldığını belirten Safsoy, o gün bugündür arabasını hem iş, hem de gezi amaçlı kullanmaya devam ettiğini söyledi.


Aslen Baf Kavaklı (Ayorgi) doğumlu olan ve 1974 savaşı sonrasında Balıkesir’e (Balikitre) yerleştiklerini kaydeden Mevlüt Safsoy, biri erkek üç çocuğu olduğunu ifade etti.


Çok teklif gelmesine rağmen arabasını satmayı kabul etmediğini vurgulayan Safsoy, “Lefkoşa’ya gelene kadar 10 kişi çıkar yoluma, arabamı satmamı isterler ama ben satmam. Başka bir araba daha aldım ama bununla her şeyimi taşırım, 10 torba arpa sığar, temizle-yıka gezmede kullan” dedi.

 

Çok mal bıraktım ondaÇiftçilik ve hayvancılık yaptığı Baf’taki arazilerini 1974 yılında bırakıp kuzeye geçtikleri ve oraları çok özlediğini söyleyen Mevlüt Safsoy, şöyle konuştu:


“Biz bura geldik çok mal bıraktık onda, bahçeler, tarlalar, bağlar. Nedir ki verdiler bana burada? 200 dönüm kuru arazi. Bir kilo zeytin istesem bulmam. Orada bir ay zeytin toplardık biz. Üç kamyon üzüm götürürdüm KEO fabrikasına. Pekmez, sucuk, köfter ve zivaniya yapardık.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık