Ana Sayfa Sağlık İLAÇLARDA YÜZDE 60 AZALTMA…

İLAÇLARDA YÜZDE 60 AZALTMA…

Besim, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına cevap verdiği konuşmasında, ülkedeki ilaç eksikliğinin ciddi anlamda olduğunu ifade ederek, ekonomik sıkıntıdan dolayı ilaçları yüzde 60 azaltarak ivedi acil yaşamsal ilaçlara önem vererek, ihalelere çıktıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba 10:38
İLAÇLARDA YÜZDE 60 AZALTMA…

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Sağlık Bakanlığı bütçesini 621 milyon 965 bin 700 TL olarak oyçokluğu ile onayladı.   
Sağlık Bakanı Filiz Besim, sağlığın partiler üstü olduğunu belirterek, ülke ve toplum sağlığı için 7/24 çalıştıklarını vurguladı. 

Mecliste Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü dün akşamki komite toplantısında Sağlık Bakanı Filiz Besim ve bürokratlar da hazır bulundu

Sağlık Bakanı Filiz Besim de, komitede fikir ortaya koyan, olumlu olumsuz tüm eleştirilerin anlamlı olduğunu ifade ederek, herkese teşekkür etti. 

İLAÇLARDA YÜZDE 60 AZALTMA…
Besim, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına cevap verdiği konuşmasında, ülkedeki ilaç eksikliğinin ciddi anlamda olduğunu ifade ederek, ekonomik sıkıntıdan dolayı ilaçları yüzde 60 azaltarak ivedi acil yaşamsal ilaçlara önem vererek, ihalelere çıktıklarını söyledi. 

“TÜRKİYE’DEN BAZI SAĞLIK ÜRÜNLERİNDE TUTUMLU OLMAMIZ KONUSUNDA UYARILDIK”
Türkiye’den bazı sağlık ürünlerinde tutumlu olmaları konusunda uyarıldıklarını ifade eden Besim, fakir bir ülke olduklarını ancak hükümetin sağlığa önem verdiğini, hiçbir talebin hükümet tarafından geri dönmediğini kaydetti. 
Besim, yatırımların TC kaynaklı olduğunu, bunların bütçede görünmediğini ifade ederek, bütçeden örneklemeler verdi, TC’den istenen yeni projeler ile ilgili bilgiler verdi. 
Yeni dönemde TC’den Lefkoşa yeni hastanesi, Güzelyurt Hastanesi inşası, yeni devlet laboratuvarı gibi konularında proje desteği beklediklerini ifade eden Besim, bütçeye yönelik değerlendirmelerde bulundu, temel sağlık hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetleri, hasta sağlığı gibi konulara önem verdiklerini ifade etti ve bu yöndeki çalışmaları anlattı. 
Filiz Besim, kanser konusunda yaptıkları çalışmaları da işaret ederek, hedefin adada kanseri kayıt altına almak, taramak ve insanları eğitmek olduğunu vurguladı. Besim, sağlık alanında bir politika oluşturulmasına kendilerinin de önem verdiğini ifade ederek, ancak her istediklerinin hemen olmadığını, hele de KKTC gibi bağımlılığı olan bir ülkede her şeyin daha zor olduğunu kaydetti. 

“YENİ HEMŞİRE ALIMIYLA YÜZDE 68 KADRO TAMAMLANDI”
Araç takip sistemi ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Besim, cihazların kendilerine bağışlandığını, bu sistemle de birçok olayı ortaya çıkardıklarını kaydetti. Besim, son yapılan istihdamlarla 25 yeni hemşire alındığını, 68 kadroyu tamamladıklarını ve bu hemşirelerle yoğun bakımı güçlendireceklerini, yeni servisler açacaklarını ve hemşireleri buralarda görevlendireceklerini kaydetti. 
Teşkilat yasasının yenilenme çalışmalarının sürdüğünü, devlet laboratuvarının ihalesinin uluslararası şekilde açıldığını ve ihalesinin bittiğini ifade eden Besim, laboratuvarın personel altyapı bakımından da destekleneceğini kaydetti. 
Besim, sağlıkta yapacak çok işlerinin olduğunu ifade ederek, bütçede görüşleri ve eleştirileriyle destek veren herkese teşekkür etti, TC’den destek istenen projelerin 194 milyon TL olduğunu belirtti. 
Sağlığın politikaya alet edilmemesi tarafı olduklarını ifade eden Besim, sağlığın halk için olduğunu bunun için de 7/24 çalıştıklarını 

söyledi. 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık