Ana Sayfa Yurt İlk deneme başarısız

İlk deneme başarısız

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) borcu bulunan Maliye Bakanlığı’nın elektriğini kesmeye giden Elektrik Sendikası (EL-SEN) üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 15:06
İlk deneme başarısız

Ali CANSU


Karşısında polisi bulan EL-SEN üyeleri elektriği kesmek için içeriye girmeye çalıştığı sırada polis mensupları buna engel oldu. Bu esnada arbede yaşandı ve elektrikler kesilemedi.


Kapıdan girmek isteyen sendika yetkilileri bakanlığın dışındaki garaj giriş kapısını zorladı. Zorlama sırasında kapı koptu.


Polis, sendika üyelerinden daha kalabalıktı. Sendika yöneticileri, elektriği kesemeyince, basın açıklaması yaptı ve sonra olay yerinden ayrıldı. Sendikanın eylemine birçok başka sendika da destek verdi.


EL- SEN, “Ne pahasına olursa olsun Bakanlığın elektriği bugün değilse yarın kesilecek” dedi.


Bu arada eylemden sonra Maliye Bakanlığı’nın da bulunduğu bölgede elektrik kesintisi oldu. EL-SEN Başkanı Cesurer, KIBRIS’a yaptığı açıklamada, “Arıza oldu, giderilmeye çalışılıyor” dedi.

 

Sayaç odası ve kapılara kilit vuruldu

 

Maliye Bakanlığı’nın elektriklerini kesmeye gelen Elektrik Kurumu yetkilileri bakanlığın sayacının bulunduğu odaya girilmemesi için kilit vurulduğunu gördü.


Sayaç odalarına kilit vurmanın yasak olduğunu belirten yetkililer, ayrıca içeriye girmemeleri için bakanlığın kapılarına da kilit vurulduğunu kaydetti.Cezasını halk ödüyor

 

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, Maliye Bakanlığı’nın elektriğini kesmek için toplandıklarını belirterek, bütçe yapılıyorsa tüketilen tüm elektriğin bedelinin ödenmesi gerektiğini, ödenmemesi durumunda ise “Ayşaba veya Fatmabanın 500 TL borcu için” elektriğini kesmeye hakları olmadığını söyledi.


Cesurer, bugünden itibaren kim olursa olsun borcu olanın elektriğinin kesileceğini kaydederek, devletin 170 milyonu aşan kurum borçlarından dolayı halka yüzde 30 daha fazla elektrik faturası ödetmeye hakkı olmadığını kaydetti.


Birikmiş borcu olan tüm devlet, özel, otel ve belediyelerin elektriğinin ne pahasına olursa olsun kesileceğini yineleyen Cesurer, “Bugün Maliye Bakanlığı trafo merkezine kilit vuruldu. Bu hangi yetkiye göre yapıldı?” diye sordu.
Cesurer, Maliye Bakanlığı’nın bugün değilse yarın haber vermeden elektriğinin kesileceğini, eylemin mesaj vermek için yapıldığını ifade ederek, ülkenin talimatlara göre değil, yasalara göre yönetildiğini, kendilerinin de yasalara göre çalıştığını söyledi.

 

“Polis hırsızları koruyor!”

 

Sendika olarak bundan sonra her kim olursa olsun elektriklerinin kesileceğini anlatan Cesurer, bunlara devlet kurumları ve otellerin de dahil olduğunu söyledi.


Cesurer çalışanlar olarak “Ne pahasına olursa olsun” tüm elektrikleri kesmekte kararlılıklarını ısrarla belirterek, “Polisin burada hırsızlık yapanların önünde durması gerekirken maalesef çalışanların önüne polis konmuştur. Polise hangi yetkiye göre bunu yaptığını sorduğumuz zaman aldıkları talimat gereği cevabını alıyoruz. Bu ülkenin talimatlarla değil yasalarla yönetilmesi gerektiğini maalesef algılayamamışlardır” dedi.


Polisin kendilerinin önüne geçerek elektriklerin kesilmesine engel olmasına rağmen şu anda hatırlı ve büyük şirketlerin de elektriklerinin üyeleri tarafından kesilmeye devam ettiğini de belirten Cesurer, geçtiğimiz hafta içerisinde buna hız verdiklerini söyledi.

 

Enerjinin parasını toplamaktan acizdirler

 

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, son yıllarda ülkemizde garip şeyler yaşandığını ve herkesin aklı karıştığını belirterek, “Siz Sultan Süleyman mısınız? Hangi yasaya göre bize engel oluyorsunuz. Borcunu ödemeyenin elektriği kesilir. Bu ülke padişahlıkla mı yönetiliyor?” diye konuştu.


Kurumların bilerek ve isteyerek birer birer batırıldığını ve hükümetin, “Bunların ekonomik gücü bitti satmaktan başka çaremiz yoktur” dediğini kaydeden Bıçaklı, hükümete çağrı yaptı ve “elektrik borcunu tahsil edemiyorsanız gideceksiniz, başkaları gelecek” dedi.


Bıçaklı, “Hacı Sunat Bey, ceyranları siz kesmezseniz biz artık keseceğiz. Ayşe ablaya keserseniz size de keseceğiz” dedi.


Özerkleştirme ile ilgili oy veren bakan Sunat Atun’un Dünya’da bu konuyu araştırdığını ve bunun uygulanamayacağını bir televizyon programında anlattığını kaydeden Bıçaklı, “6 ay önce özerkleştirme ile ilgili oy veren bakan sen değil miydin? Söylediğinizin arkasında duracaksınız” diye ekledi.

 

Bizim direnişimiz Kıbrıs Türk Halkı’nın direnişidirEL-SEN Genel Sekreteri Toprak Altay basın bildirisini okudu. Altay, halkın da kendilerine destek verdiğini ve bu desteğin süreceğini belirtti.


Cumhuriyet Meclisi’nde görüşülen Maliye Bakanlığı Bütçesine devlet borçlarını ödeyebilmesi için gerekli ödenekleri koyması gerektiğini, ancak öyle bir ödenek koymadığını anlatan Altay, bu konuda Bakanlığı uyardıklarını ve bunun için çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.


Eylemin sadece Maliye Bakanlığı borçları için yapılmadığını, devletin; kuruma büyük borcu olanların elektriğinin kesilmesine de müsaade etmediğini ifade eden Altay, bugünden itibaren kuruma büyük borcu olan tüm devlet, özel, belediye, korunup kollanan tüketicilerin elektriğinin kesileceğini belirtti.


Altay, eylemden dolayı herhangi bir çalışanlarının baskı görmesi veya cezalandırılması durumunda süresiz grev dâhil, eylemlerin dozunu artıracaklarını ifade ederek, halkın, kendi malı olan kurumlara sahip çıkmasını istedi.


Altay, Maliye Bakanlığı ile KIB-TEK arasında mahsuplaşmanın sonuçlandırılamadığını, kurumun borçlanmak zorunda bırakıldığını ve boşu boşuna bankalara faiz ödetildiğini iddia ederek, halkın da gereksiz yere pahalı elektrik kullandığını ifade etti.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un, KIB-TEK’in tahsilat sorununun kaynağını “çalışanlar” olarak göstermesini talihsiz bir açıklama olarak niteleyen Altay, “Atun’u bu açıklamasından dolayı şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

Devletten alacak 70 milyon TL

 

EL-SEN, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun kasım ayı itibarıyla faizleriyle birlikte devletten 70 milyon 173 bin TL alacağı olduğunu belirtti.


EL-SEN, “KIB-TEK/Maliye Bakanlığı borç - alacak ilişkisi” başlığı altında son iki yıla ilişkin rakamları tablo halinde ayrıntılarıyla açıkladı.


EL-SEN yetkilileri, bütçesi Maliye Bakanlığı’na bağlı olmayan, kendi özel bütçeleri olan kurumlar da dahil edildiğinde bu rakamın çok yükseldiğine işaret ettiler.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık