Ana Sayfa Siyaset İlk raund Kaşif’in

İlk raund Kaşif’in

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Başbakan Küçük’ün ‘UBP Genel Başkanlığı’ yetkilerini dondurdu.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 14:17
İlk raund Kaşif’in

Gözde SÜREÇ SARI

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, İrsen Küçük’ün genel başkanlık yetkilerinin kullanılmamasına yönelik ara emri talebi dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından kabul edildi.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, ara emri verilmesinin uygun olduğuna, kurultayda parti başkanlığına seçilen İrsen Küçük’ün genel başkanlık yetkilerinin durdurulmasına ve men edilmesine karar verdi.


Mahkemeye Emine Dizdarlı’nın hukuk devleti ve demokrasimiz adına kullandığı sözleri damgasını vurdu. Dizdarlı, ara emri kararını okuduğu sırada, davacıların davalının ülkedeki hiçbir mahkemede dava açamayacağına yönelik iddiasını reddederken, “Eğer bir adam bir memleket şeklinde yönetiliyor olsaydık, ya da bu ülkede diktatörlük olsaydı bu doğru olurdu, ancak devletimiz demokratik bir cumhuriyettir. Haksızlığa uğrayanlar, dava açmak yoluyla haklarını savunabilirler. Davalının hiçbir mahkemede dava açamayacağı iddiasını reddederim” diye konuştu.


Davalı tarafın itirazlarının tümünü reddeden Dizdarlı, kurultay sonucunda alınan kararın tüzüğe aykırı olduğu ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin davayı görmeye yetkili olduğu kararını verdi.


Kaşif’in, kurultayda, UBP tüzüğüne aykırı davranıldığını savunduğunu, kimsenin delege sayısının yarısından fazlasını almadığını, 2. tura gidilmesi gerektiğini, ancak divanın İrsen Küçük’ü genel başkan ilan ettiğini, bunun hatalı bir karar olduğunu öne sürdüğünü ifade eden Dizdarlı, Kaşif’in haklı olduğuna dair işaretler olduğunu kaydetti.


Dizdarlı, siyasi partilerin tüzüğüne uymaması ve bunun da onaylanması durumunda, partilerde demokrasinin kalmayacağına dikkat çekti. Böyle bir durumda kimsenin hakkını mahkemede arayamayacağını da ifade eden Dizdarlı, ayrıca parti tüzükleri ve divan başkanlığının görevlerini de anlattı.


Kararın acil olduğunu, davacının iddialarında haklılığı olan konular bulunduğunu ifade eden Dizdarlı, davalı tarafın itirazlarını ise reddetti ve İrsen Küçük’ün yetkilerini kullanmasının men edilmesini emretti.

 

“Salonda heyecan hakimdi”

 

Ara emrinin görüşüldüğü mahkeme salonu oldukça kalabalıktı. Davayı yakından takip eden UBP’lilerin yanında avukatlar ve basın mensupları da karar oturumuna büyük ilgi gösterdi.


Oturum başlamadan çok önce salon tümüyle doldu. Oturum büyük ilgi ve heyecanla izlendi. Bazı basın kuruluşları kararı canlı yayında açıklarken, Ahmet Kaşif taraftarları ara emri alınmasından sonra büyük sevinç yaşadı.


Kaşif’i mahkeme bahçesinde bekleyen taraftarlar, ara emri kararını alkışlarla karşıladı. Oturumun tamamlanmasının ardından Kaşif, avukatları ve taraftarlarıyla, mahkeme karşısında yer alan avukatının ofisinde durum değerlendirmesi yaptı.


Oturumu izleyen UBP milletvekilleri Zorlu Töre, Hasan Taçoy, Türkay Tokel, mahkemenin sonlanmasının ardından Ahmet Kaşif’i tebrik etti.

 

“İddiaları reddetti”

 

Ara emrinin karar oturumu dün sabah saat 11.00’de başladı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, davalıların iddialarını okuyarak, bulgularını aktardı ve tüm iddiaları reddetti.


Dizdarlı, davalı tarafın davayı görüşme yetkisinin Anayasa Mahkemesi’nde olduğuna yönelik iddiasıyla başladı. Dizdarlı, bu iddianın yerinde olmadığına bulgu yaparak, reddetti.


Dizdarlı, davayı görüşme yetkisinin Kaza Mahkemesi’nde olduğuna karar verdi.


Davalının hiçbir mahkemede dava açamayacağına yönelik iddiasını da reddeden Dizdarlı, bunun ancak diktatörlüklerde mümkün olabileceğini söyledi.


Parti tüzüğü uyarınca iç hukuk yolunun tüketilmediği iddiasını da reddeden Dizdarlı, divan başkanının kararının kesin olduğu iddiasını reddetti.


Mahkeme, davalı tarafın, dava sebebi bulunmadığı, yemin varakasının olgulardan yoksun olduğu, bu konuda karar üretmesi halinde Kaza Mahkemesi’nin Yargıtay’ın yetkilerini kullanmış olacağı iddialarını da reddetti.


Tek taraflı ara emri için konunun ciddi, zararın da ileride telafisi olmayacak bir zarar olduğuna kanaat getirilmesi gerektiğini söyleyen Dizdarlı, ara emri için üç koşulun yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.


Dizdarlı, şöyle konuştu:


“Üç esas koşulun yerine getirilmesi gerekiyor. Karara bağlanacak konu ciddi olmalı, davacının haklı olduğuna dair bulgular olmalı. Meydana gelecek zararın telafisi mümkün olmayacak bir durum içermesi veya eskiye dönüşün zor ya da mümkün olmayacağı bir durum içermesi. Şu an karşı karşıya kaldığımız durum, acil ve ciddi bir konudur. Davalının haklı olduğuna dair belirtiler bulunuyor. Davalının delege üzerinde etkisi ve baskısı olabilir. Davalı ikinci tura kadar dengeleri değiştirebilir. Bu da davacıya telafisi imkansız zarar verebilir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık