Ana Sayfa Gündem İnsan Hakları Derneği'nden Genel Sekreter Ban Ki-Moon'a mektup

İnsan Hakları Derneği'nden Genel Sekreter Ban Ki-Moon'a mektup

KKTC İnsan Hakları Derneği (İHD), Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a mektup yolladı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 14:03
İnsan Hakları Derneği'nden Genel Sekreter Ban Ki-Moon'a mektup

İHD Başkanı Hasan Yılmaz Işık Ban’a verilmek üzere hazırlanan İngilizce mektubu bugün 12.00’de Ledra Palas sınır kapısında BM yetkilisine teslim etti.

 

Işık mektupta, Kıbrıs sorununun bir tarafın “Kıbrıs hükümeti” olarak tanındığı diğer tarafın meşruluğunun dahi kabul görmediği bir zeminde yıllardır çözümlenememesinin bir sürpriz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini kaydederek, “Tüm ada üzerinde egemenlik kurmak ve bize insanlık dışı ambargo uygulayıp bunu sürdürmek varken neden bizle güç paylaşımına gitsinler” ifadelerine yer verdi.

 

Kıbrıs Türklerine BM, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve  Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen ve tutulmayan sözler bulunduğunu da hatırlatan Işık, Genel Sekreter Ban’a mektubunda “Dünya ekonomik sistemine tamamen entegre olmuş ülkeler bile krizle boğuşurken, bizim nasıl hayatta kalmamız beklenebilir” sorunsu soruldu.

 

Işık, Rum tarafının iflası açıkladığına da dikkat çekerek, Kıbrıs Sorunu’na bulunacak bir çözümün bir tarafın diğerine üstünlük kuramayacağı şekilde, iki tarafın ekonomik olarak yeniden ayağa kalkmasını ve gelişimini sağlaması gerektiğini kaydetti.

 

Kıbrıs’taki petrol rezervlerini tek taraflı olarak kullanıp Kıbrıslı Türklere sadece “fıstık” bırakmayı düşünen Rum tarafının bu planlarının bozulmasında Genel Sekreter Ban’ın rol oynaması gerektiğini ifade eden Işık, Ban’dan ayrıca söz verip bu sözlerini yerine getirmeyen devletlere bu sözlerini yeniden hatırlatması ve ambargonun kaldırılmasını sağlamasını istedi.

 

TAK

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık