Ana Sayfa Yurt İnsanlar perişan

İnsanlar perişan

İskele Belediye Başkanı Halil Orun, ilgili bakanlık ve Tahal yetkililerine seslenerek, su sorununun giderilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 21:21
İnsanlar perişan

Sedef BOŞNAK


Kaya Artemis Hotel, Nuh’un Gemisi ve Karpaz bölgesindeki birçok köyün su ihtiyacını karşılayan Tahal Arıtma Tesisi’nde meydana gelen arıza, bölgede yaşayanları susuzluktan perişan etti.


Arıza nedeniyle bölgeye 15 gündür su veremediklerini anlatan İskele Belediye Başkanı Halil Orun, “İskele merkez dahil, Boğaz, Boğaztepe, Ergazi, Kurtuluş, Yarköy, Ağıllar, Sınırüstü, Ötüken ve Kuzucuk susuz. KKTC geleninde su sıkıntısı var ancak İskele’deki sıkıntı büyük. Bölgedeki köyler, susuzluktan kırılıyor” dedi.


Belediye olarak günlük 500 metre küp arıtma sistemi kurduklarını anlatan başkan Halil Orun, bu tesisin tüm bölgeye yetmediğine dikkat çekti ve Maliye Bakanlığı ile Tahal şirketi arasındaki problemin bir an önce çözmesini istedi.


Bölgede kış döneminde günde 2 bin metre küp su tüketilirken, bu rakamın yaz aylarında iki katına çıktığını kaydeden Halil Orun, şöyle konuştu:


“Sorun arıza değil. Tüm mekanik tesisler arıza çıkarabilir. Bu 3-4 günde çözümlenir. Burada arızayı giderme çabası yok. Şirket gerekli ödemeleri almadığını beyan ediyor. Şirket hükümetten alacağını tahsil edemediği için, yaz girişinde suyu kesti. Ortada iyi niyet yok. Bakanlık ve şirket yetkilileri, karşılıklı olarak birbirlerini suçluyor. Tesis su arıtmıyor. Arıza var dendi, ama arıza değil. Cezasını halk çekiyor.”

 

Banyo yapacak su yok


Boğaztepe Muhtarı Özgül Özgüç, 500 kişinin yaşam sürdüğü köydeki vatandaşların susuz kaldığını ifade ederek, sorunun acilen çözümlenmesini istedi.


Muhtar Özgül Özgüç, vatandaşların su sorunu çektiğine vurgu yaparak, sıkıntılarını giderebilmek için taşıma su satın aldıklarını anlattı.


Tesisteki elektronik kartların yandığını ve bu kartların cuma gününe kadar yenileceğini öğrendiğini ifade eden muhtar Özgül Özgüç, “Su olmazsa olmaz. Su hayattır. İnsanlar perişan oldu. Önceki gece yurt dışından geldim, banyo yapacak su bulamadım. Belediyeyi aradım, durumu öğrendim. Sorunun bir an evvel çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

 

Perişan olduk


Boğaztepe’de yalnız yaşayan 85 yaşındaki Seniha Soyerer, köye, iki haftadır su gelmemesinden ötürü şikayetçi oldu.


Evinin su ihtiyacını karşılayabilmek için taşıma su satın aldığını kaydeden Seniha Soyerer, üç günde 15 ton suya 150 TL ödediğini anlattı.


Emekli maaşıyla ayı zar zor çıkarttığını kaydeden Seniha Soyerer, “İnsanların alım gücü düştü. Su sıkıntısı eziyetten başka bir şey değil. Ben, İskele Belediyesi’nden memnunum. Köyümüze gerekli hizmeti fazlasıyla getiriyor. Arıtma tesisinde arıza olduğuna inanmıyorum. Devlet ve tesis yetkilileri arasındaki problemi çözsün, bizi mağdur etmesinler. Perişan olduk, 15 gündür su yok” diye dert yandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık