Ana Sayfa iPhone'un tahtı sallanıyor mu? iPhone için kabus dönem

iPhone'un tahtı sallanıyor mu? iPhone için kabus dönem

Bir dünya markası olarak adını duyuran Apple son zamanlarda kötü bir gidişat yaşıyor.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:27
iPhone'un tahtı sallanıyor mu? iPhone için kabus dönem

İPhone ile akıllı telefon piyasasını şekillendiren şirketi, Android'in yükselişi karşısında kötü günler bekliyor. Android platformu popülaritesini artırırken, iPhone satışları önceki yıllara göre baya düşüyor.

Teknolojioku sitesinin haberine göre, Piyasa araştırma ve denetleme şirketi IHS iSuppli tarafından yayınlanan en son verilerde iPhone'un ilk çeyrek satışları  34.7 milyon adet olarak beklenenin altında gerçekleşti. Akıllı telefon piyasasında süren kıyasıya rekabete bakıldığında iPhone satışlarının 2013 yılında 150 milyon adet civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakam 2012 yılında 134 milyon adet olarak sona erdi. Piyasa standartlarına göre yüksek sayılabilecek yüzde 12'lik bir artış anlamına gelen bu rakam, Apple gibi yenilikçi ürünleriyle tanınan ve bir önceki yıl yüzde 44'lük büyüme oranına ulaşan bir şirket için ciddi bir yavaşlama anlamına geliyor.

IHS iSuppli, bu yıl satılması beklenen 1.5 milyar adet mobil cihazın yaklaşık 900 milyon adedinin akıllı telefonlardan oluşacağını öngördüğü raporunda pazarın toplam hacminin 265 milyar dolara ulaşacağı tahminine yer vermiş. Yine son verilere göre Android küresel akıllı telefon piyasasının yüzde 75'ine hakim durumdayken, iOS için bu oran yüzde 18.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık