Ana Sayfa Dünya Irak cumhurbaşkanı celal talabani'nin cenaze törenine katıldı

Irak cumhurbaşkanı celal talabani'nin cenaze törenine katıldı

Cenaze törenine, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi, Ürdün Kralı'nın temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yanı sıra, çok sayıda yabancı siyasetçi ve diplomat da katıldı.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2017 Cuma 20:19
Irak cumhurbaşkanı celal talabani'nin cenaze törenine katıldı
Barzani Talabani'nin naaşına çelenk bıraktı

Hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşına, siyasi hayatları boyunca çekişme halinde olduğu IKBY Başkanı Barzani, çelenk bıraktı.

Barzani Talabani'nin naaşına çelenk bıraktı  

Almanya'da salı günü hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşı Süleymaniye'ye getirildi. Talabani'ye Süleymaniyehavaalanında resmi cenaze töreni düzenlendi. Celal Talabani'nin naaşının resmi karşılamasında 21 pare top atışı yapıldı.

BARZANİ ÇELENK BIRAKTI

IKBY Başkanı Mesud BarzaniBaşbakan Neçirvan Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da, KYB lideri ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenaze törenine katıldı.
Öte yandan Mesud Barzani, Talabani'nin Naaşına çelenk bıraktı. Bilindiği üzere iki lider siyasi fikirleri konusunda birçok kez ayrışmaya düşmüş çatışma noktasına gelmişti.ORTA DOĞU'NUN DÜŞMAN KARDEŞLERİ


Talabani Irak'taki Kürt siyasi hareketi içerisinde sol - sosyalist bloğun önemli isimlerinden. Barzaniise muhafazakar kanadın tartışmasız tek lideri. Talabani İran'a yakın politikaları savunurken, Barzani Türkiye'yle daha samimi ilişkilerden yana.TALABANİ SEKÜLER, BARZANİ DİNDAR

Talabani, siyasette seküler tavır sergilerken, Barzani daha dindar politikalarla dikkat çekiyor.

Talabani yumuşak üslubu ve müzakereci tavrıyla Kürt siyasetinde 'güvercin' olarak tanımlanıyordu, Barzani ise daha keskin ve sert söylemleriyle 'şahin' sınıfına giriyor.AMERİKA'NIN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ DE ORADA

Cenaze törenine, Amerika'nın Bağdat BüyükelçisiÜrdün Kralı'nın temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yanı sıra, çok sayıda yabancı siyasetçi ve diplomat da katıldı.

SALI GÜNÜ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Irak'ın 6. Cumhurbaşkanı 83 yaşındaki Celal Talabani 18 Aralık 2012 tarihinde felç geçirmişti. Talabani tedavi için gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Salı günü hayatını kaybetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ABD'DE 'MODERN KÖLE' TARTIŞMASI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık